NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Thursday

 

   ANTILL PARK: Men: Stableford 2B Agg: White: S Ross (27) P Cooper 77. 2B Scr: A Pattello T Burnus 57. A: A Pattello (11) 38. B: D Kennedy (13) 37. C: P Cooper (25) 40.

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Yang (22) 45. Div 2: E Kang (32) 41.

   AVONDALE: Men: Stableford Team: White: P Giles (13) K Walkerdon (18) P Watts (17) D Watts (17) 135 cb. A: D Donnelley (3) 42 cb. A Scr: H Endycott 41. B: K Walkerdon (18) 42. J Loughnan (19) 42.

   BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B Agg: J Sherlock (19) L Collins (32) 67.

   BARDWELL VALLEY: Men: Stableford 2B: White: P McFarland (10) G Eales (19) 47. Hcp: S Hodson (9) 38. Scr: D Williams 26. Women: Stroke: 4B: M Joma (19) W Donelan (30) 60. M Joma (19) 65.

   BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B: B Jenson (29) A Filipaina (20) 50.

   BAYVIEW: Women: Stroke: Ambrose: R Ross (40) 64. P Rochester (26) 64. C O'Dwyer (42) 64. V Mauson (36) 64.

   BERMAGUI: Men: Stableford White: A: P Reville (15) 40. B: A Sherlock (20) 36 cb. C: M Brown (32) 37.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Hcp: Div 1: B Cox (32) 42. Div 2: K Aller (34) 40 cb. Div 3: R McCormick (17) 40 cb. A: J McClelland (15) 40. B: C Callinan (35) 38 cb.

   BLACKHEATH: Women: Stableford: S Draper (27) 34.

   BOTANY: Veteran: Stableford: R Irons (20) 33.

   BOWRAL: Women: Stableford: 3B: P Barker (17) U Eriksson (37) H Chadwick (25) 52.

   BREAKERS: Women: Stableford: 2B Agg: D Ind (21) M Collyer (17) 82. Div 1: D Ind (21) 45. Div 2: R Boothman (30) 39. Div 3: A Davis (40) 41.

   BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B Agg: P Cranney (17) S Pulman (17) 74. A: I Seckold (12) 38 cb. B: B Bisat (16) 39. C: B Connor (29) 38 cb.

   CAMDEN: Men: Stableford 2B Agg: Black: B Preston (17) T Potts (17) 80. 2B Scr: D Cummins M Arnold 66. A: S Groth (9) 41. A Scr: D Cummins 36. B: D Morris (13) 41 cb. B Scr: J Lewis 26. C: R Katzberg (24) 41. C Scr: P Roberts 21.

   CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: D Pirie (23) 37 cb. M Seery (36) 37 cb. Stableford: Veteran Women: L Garrad (32) 33. J Wotton (40) 32.

   CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: C McGuiness (Barnwell Park 11) R McGuiness (Barnwell Park 33) 48. Men: R Walters (Barnwell Park 19) 40 cb.

   CASTLECOVE: Women: Stroke: B Seeto (38) 61.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: J Kiddell (22) 36. Div 2: P Dyson (25) 37. Div 3: R Boylan (38) 38.

   CROMER: Women: Stableford: Ambrose: H Haga (13) A Harris (17) T Miki (29) L Gamblin (19) 63.25.

   CRONULLA: Men: Stableford: 2B Agg: R Harris G Nohokau 76. A: G Nohokau (10) 40. B: M Daly (19) 41. C: S Liversidge (24) 41.

   DUNHEVED: Women: Stableford: Div 1: E Young (37) 40. Div 2: F Daniels (39) 34.

   EASTLAKE: Men: Stableford White: A Mitchell (19) 44. Women: M Wynyard (31) 31.

   ELANORA: Men: Stableford: J Buckley (22) 45.

   EVERGLADES: Women: Stroke: A: G Colley (16) 71. B: J Lawson (30) 72. C: R Wright (38) 73 cb.

   FOX HILLS: Veteran: Stroke: S Lal (15) 63.

   GEORGES RIVER: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1/Medal: C Reeves (29) 72. Div 1: A Gollan (20) 78. Div 2: P Collins (43) 72 cb. N Jurksaitis (33) 72. Div 1 Scr: A Gollan 98. Div 2 Scr: N Jurksaitis 105.

   GERRINGONG: Women: Stroke: Div 1: T Freeman (18) 90. Div 2: M Simmons (32) 75. J Goddard (30) 78. Div 3: R Cronin (38) 80. M Lock (41) 80.

   GLENMORE: Mxd: Stableford White: B Drew (12) 37.

   GORDON: Men: Stableford: 2B: I Tulloch (26) M Irwin (27) 50 cb. A: C Hort (12) 38. B: D Garnett (15) 42. C: I Tulloch (26) 43. Hole in one: K Thirsk at 10th. Women: Stableford: V Hillerman (26) 42.

   GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: H Smith (29) 42.

   HARRINGTON WATERS: Women: Stableford White: L Barneveld (45) 40.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford White: B Byrne (33) 42.

   JAMBEROO: Women: Stroke: Ambrose: A: C Legge (25) M Fraser (18) 67.25. Div 1: C Bailey (The Grange 18) T Hamer (The Grange 18) 70. Scr: J Bessell (The Grange) J Anderson (The Grange) 79. Super Veteran: Ambrose: M Farrant (18) C Paris (Bonnie Doon 21) 70.25.

   KOGARAH: Women: Stableford: Div 1: G Dwyer (22) 37. Div 2: J Weatherstone (27) 38. Stroke: Matchplay: C Doyle (29) bt C Kelly (35) 3-2.

   LANE COVE: Women: Stroke: Foursome: Y Nikellys R McElvenny (37.5) 62.5.

   LEONAY: Men: Stableford 2B: White: R Perrau (19) A Warburton (27) 49. A: J Burns (9) 36. B: S Curry (17) 39. C: A Warburton (33) 45.

   LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: P Farrugia T Salmon 50. 2B Scr: G Lambert P Barry 38. A: J Brown (5) 38 cb. B: M Dennehy (18) 41. C: P Farrugia (21) 43. Hole in one: M Davies at 14th.

   LONG REEF: Women: Par: Div 1: D Murray (24) 2 up. Div 2: S Kiprovich (34) 1 down. Div 3: P Bardsley (36) 2 up.

   MANLY: Men: Stableford White: R Limbert (19) 39.

   MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: A: F Roseta (14) 41. B: P Grislis (17) 40.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B multi: P Canty (18) K Cameron (19) 101. A: W Stiller (10) 40. B: P Canty (18) 42. C: G Marsh (20) 42. Scr: S Fitzpatrick 34.

   MOLLYMOOK: Men: Stableford White: A: S Pitt (10) 39. B: M Nestler (17) 37. C: B Blackler (19) 35. Women: Stableford: M Thornhill (30) 37.

   MOORE PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: S Wong (21) N Heah (21) 73. Men: J Mould (23) 43. Veteran: Gold: S Rohald (28) 38. Women: Stableford: M McGill (28) 33 cb.

   MORISSET: Men: Stableford White: A: S Chester (16) 39. B: N Dibley (18) 45. C: K Frazer (26) 42. Women: Stableford: V Thomson (28) 40.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: R Le Nevez (28) E Shewring (33) 48. Div 1: S Won (21) 36 cb. Div 2: R Le Nevez (28) 39. Div 3: J Owen (31) 41.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: A: L Russell 42. B: N Kindler 38.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: K Attenbrough (21) 38.

   NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: K McDougall (36) 40.

   NORTHBRIDGE: Men: Stableford: 2B: C Geary (17) T Harlow (Wakehurst 14) 45 cb. 2B Scr: E Evans M Simkins 30 cb. Trophy: E Evans (8) 36 cb. Women: H Harlow (17) 29.

   NSW: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1/Medal: L Ireland (15) 76. Div 2/Medal: M Fishburn (24) 78. Div 3/Medal: E Daly (32) 78. Div 1 Scr: L Ireland 91.

   OATLANDS: Women: Stableford Yellow: A: J Park (21) 38. B: S Monaghan (24) 38. C: C Tait (38) 39.

   PALM BEACH: Men: Stableford 2B: White: T Norris (Safety Beach 17) J Earl (28) 47. M Kadwell (22) 45.

   PENNANT HILLS: Women: Stableford: Div 1: L Shaw (15) 38 cb. Div 2: G Hart (45) 39 cb. Stroke: C'ship: L Van hooven bt G Wilson 3-2. A Eldridge bt M Usher 3-2. R Parkinson bt M Rich 6-5. W Gresham bt L Roberts 19th. Bronze 1: S Hannon bt M Dearlove 2up. Stableford: J Cooper bt N Ashton 4-3. Stroke: C Hayres bt I Illingworth 4-3. L Stanton bt J Harvey 8-7. Bronze 2: M Ratcliffe bt M Holliday 6-5. L Gabb bt A Amos 1up. P Leigh bt S Gooley 2-1. A Elsley bt J Davison 4-2.

   PENRITH: Women: Stableford: Div 1: K Gordon (15) 39 cb. Div 2: B Browning (40) 42.

   PYMBLE: Women: Stableford Invit Team: Yellow: J Schenk (21) J Battaglia (19) K Brooks (28) K Barkl (43) 96.

   RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B: Div 1: R Robertson (11) W Lloyd (24) 44. J Lowlett (29) 37.

   ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: D Ashman (28) C Robertson (31) 51. 2B Scr: S Campbell P Stewart 34. A: D Owen (7) 38. B: D Cahill (18) 40. C: B Carmody (Duntry League 28) 42. Stableford Green: J Glendinning (26) 41.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: A Ferguson (16) 34 cb. Div 2: S Bell (25) 35. Stroke: Centenary: R Nunnerley (39) 65.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: J Bell (15) 33. A McColl (4) 32. Women: C Graham (3) 34. K Michie (30) 31.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: C Kelsal (12) A Fosket (32) 77. 2B Scr: D Garbut M Jones 61. A: C Kelsall (12) 41. B: J Wheele (15) 38. C: R Creswick (24) 45. D: G Colreavy (25) 38.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford: Veteran Men: S Priddle (33) 42. Veteran Women: B Smith (35) 36.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: 2B: G Taylor (23) J Bogart (21) 48. Div 1: M Souster (Richmond) (15) 40. Div 2: J Martorana (28) 39 cb. A Scr: M Smith 28.

   ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: J O'Brien (30) P Banton (12) 80. 2B Scr: M West (Liverpool) A Van Dam 57. A: R Butler (11) 36 cb. B: I Friedlander (14) 40 cb. C: J O'Brien (30) 46. Scr: S Morrison 30 cb. Visitor: C Martin (12) 40 cb. 2B Agg: Gold: B Humphreys (24) T Saunders (28) 72. B Humphreys (24) 40. Women: Stableford: P Pitsawong (7) 29.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: N Prentice (17) M Hunt (25) 49. 2B Scr: B Young P McGuffie 41. A: B Young (6) 41. B: T Prodromakis (12) 39 cb. C: M Hunt (25) 42.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: A Yoon (17) 36. Div 2: T Fong (27) 37. Div 3: K Kwon (30) 37.

   TALLWOODS: Women: Stableford: C Hepburn (34) 43. D Horsell (28) 40.

   THE COAST: Veteran: Stableford: M Portwine (36) 43. Hole in one: White: L Gonzalez at 15th. Women: Stroke: M Laffy 72.

   THE RIDGE: Men: Stableford: Div 1: K Heath (Marrickville 19) 39. Div 2: J Keane (20) 41. Scr: B Hawkey (Port Kembla) 27. Women: L Aston (Kareela 28) 32.

   WAKEHURST: Women: Par Gold: A: J Yoon (18) 2 up. B: E Ramsden (45) 5 up.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Weate (19) B Hillhouse (15) 50. 2B Scr: J Mansfield A Howell 34. A: G Keeley (12) 39. B: H Proctor (18) 39. C: R Shackley (23) 38 cb. Veteran: B Hillhouse (15) 40. Super Veteran: A Howell (11) 40.

   WARRINGAH: Men: Stableford White: T Brown (22) 36. Hole in one: T Brown at 5th. Women: Stableford: C Spencer (34) 39.

   WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Medal Sep: B: P Cowan-Lunn (19) 68 cb. C: B Crossing (21) 71. Women: J Wood (33) 78.

   WINDSOR: Men: Stableford: 4B: N Ponnusamy (30) B Evans (26) 49. Mxd: K Szwanenfeld (29) K Norris (29) 48. Women: P Henderson (43) J O'Grady (31) 53. Men: R Stalley (19) 40. Women: K Griffith (33) 42.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: H Dart (34) 41.

   WYONG: Women: Stableford: Div 1: D Soetens (19) 37. Div 2: W O'Brien (28) 34. Div 3: R Currey (45) 39.

 

 

   X-GOLF MACARTHUR: X-League Rd 3: RND Custom Golf Team One 1 (2) lt KPS 2 (1), 3 Swingers 2.5 (-11) d Kings Painting 0.5 (0), Robert Laing 2 (5) d Red & White Army 1 (7), Camden Magic 2 (-2) d Sidley Constructions 1 (-1), RND Custom Golf Two 1.5 (2) sq Brian Ferrett 1.5 (0).

23 May 2018
WOOLOOWARE: Women: Stableford: Split Six: L Willis (14) B Hammond (13) 62. more
NSW Golf