NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Thursday

 

   ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: G Donaldson (30) P Czartowski (20) 80. 2B Scr: K Mcguuire N Wood 61. Men: A: P Bonfield (12) 44. B: S Herne (18) 44. C: P Czartowski (20) 42. Women: L Ferguson (30) 39 cb.

   AVONDALE: Men: Stableford White: B Stephen (30) 42 cb. Black: L Targ (13) 40.

   BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B: E Hocking (16) C Ashton (37) 44.

   BARDWELL VALLEY: Men: Stableford 2B: White: B Edson (18) G Roberts (12) 49. K Hicks (29) 42. Women: Stroke: J Rowlands (18) 61. Scr: L Ritchie 79. Gold Medal: W Donelan (29) 64. C'ship: A: S Howard 241. L Ritchie 246 cb. B: J Kinkead 280. W Donelan 293. Bronze: M Hayward (21) 263. 54-hole C'ship: V Leicht (35) 191.

   BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stroke: Ambrose: M Myall (1) D Cashman (8) G Tisdell (12) 48.5.

   BAYVIEW: Women: Stroke: Div 1 Scr: D Sainty 82 cb. Div 1: C Freeman (11) 71. Div 2 Scr: K Platt 97. Div 2: D King (25) 73. Div 3 Scr: A Toohey 101. Div 3: A Toohey (30) 71. Gold Medal: C Freeman (11) 71. Stableford Gold: Div 1: B Carlsson (27) 36. Div 2: W McCormick (35) 35.

   BERMAGUI: Men: Par White: A: J Brabazon (13) sq. B: J Jessop (18) sq cb. C: W TYson (24) 4 up.

   BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: G Ferguson (16) 45. Div 2: B Cox (30) 41. A: B Elliot (14) 36 cb. B: C Tegg (26) 39.

   BOTANY: Veteran: Stableford: 2B: A: F Christiaans (17) T Vose (26) 45. P Waaka (18) 40.

   BOWRAL: Women: Stroke: Div 1: A Geddes (21) 70. Div 2: J Ferguson (27) 75 cb. Div 3: C Humphreys (33) 77.

   BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: N Leary (24) 38. Div 2: C Whalan (28) 41. Div 3: A Davis (38) 44.

   BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B: J Barr (31) R Wyand-Brooks (30) 51. A: G Williams (10) 40. B: C Lysaght (19) 41 cb. C: J Maurer (29) 42 cb.

   CABRAMATTA: Veteran Men: Stroke 36-hole: White: J Morarescu 164. C Bushby (15) 138. Women: Stroke: A: M Chester (16) 76. A Scr: M Chester 92. B: D Lavender (27) 74. B Scr: E Burton 99. C: K Hadley (37) 77. C Scr: T Shanahan 108. 54-hole C'ship: A Scr: M Chester 271. A: K King (19) 237 cb. B Scr: D Carrier 298. B: M Pearce (26) 236. C Scr: T Shanahan 327. C: H Glenday (33) 233. Veteran Women: M Chester 271. M Christie (32) 232.

   CAMDEN: Men: Stableford: 2B: W Satler (34) B Woolfe (27) 52. 2B Scr: G Shute D Cummins 41. A: G Matheson (3) 40 cb. A Scr: G Shute 33 cb. B: D Mula (16) 42 cb. B Scr: P Coxall 28. C: R Hodson (24) 48. C Scr: P Bevington 21. Hole in one: D Duffield at 16th.

   CAMPBELLTOWN: Stroke Veteran Men: White: J Romano (17) 67. P Weidenhoffer (18) 69. Stroke: Veteran Women: C Foster (23) 75 cb. J Singleton (32) 75 cb.

   CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: R McGuiness (Barnwell Park 33) R Walters (Barnwell Park 19) 51. Men: R McGuiness (Barnwell Park 33) 45.

   CASTLE HILL: Women: Stableford: Div 1: K Drummond (19) 37 cb. Div 2: G Teague (29) 38 cb. Div 3: L Wilkie (45) 41. Scr: L Harris 24. Team Of Teams: Silver No 2. 33.2.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: A Benjafield (36) 38.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: A Richardson (10) 44. Div 2: S Bramley-Moore (32) 40.

   CONCORD: Men: Stableford: Y Rao (17) 35.

   CROMER: Women: Stroke: Ambrose: J Meyer (23) L Gamblin (21) K English (2) A Matthews (13) 60.625.

   CRONULLA: Men: Stableford: A: T Schmid (5) 42. B: G Phipps (19) 39. C: I Winton (32) 42 cb. Scr: T Schmid 37 cb.

   DUNHEVED: Women: Stroke: Div 1: E Aspland (26) 71. Div 2: E Young (37) 73.

   EASTLAKE: Mxd: Stableford: T Gough (22) 36. T Palmer (16) 43.

   ELANORA: Men: Stableford: B Rees (12) 40.

   FAIRFIELD: Snr Stroke C'ship: White: A: A Hardy (15) 61. B: A Murray (20) 56. C: R Turvey (34) 54.

   FOX HILLS: Women: Stroke: L Thompson (39) 68. Veteran: Stableford: J Dyball (10) 41.

   GEORGES RIVER: Women: Stroke: C'ship Div 1: P Cutts (17) 72 cb. D McDonagh (27) 72. Div 1 Scr: P Cutts 89. Div 2: M Hancock (38) 72 cb. N Jurksaitis (32) 72. Div 2 Scr: N Jurksaitis 104.

   GLENMORE: Men: Stableford: J Shearim (4) 42.

   GORDON: Men: Stableford: 2B: W Trantum (11) D Bleby (16) 46. A: P Brown (9) 38. B: P Whigham (17) 39. A Scr: E Andrew 39.

   GOSFORD: Women: Stroke: A: M Lanham (16) 69. B: J Fitzgerald (25) 71. C: N Fowler (40) 73.

   HARRINGTON WATERS: Women: Stableford Ambrose: White: C Tapp C Weatherby (16) 87.

   KOGARAH: Women: Stroke: Div 1: S Pearsall (22) 66. Div 2: T Swaffer (26) 62. Div 3: E Turner (40) 71. Gold Medal: T Swaffer (26) 134.

   LEONAY: Stableford: 2B Agg: L Berrisford (20) I Blackwood (17) 81. A: S Masters (7) 41. B: R Butcher (15) 42. C: M Damrow (23) 43.

   LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: A Frame (Concord) P Binskin (Blackheath) 49. 2B Scr: T Coroneo (The Lakes) A Seymour 41. A: A Seymour (6) 42. B: C Zeeman (Bankstown 19) 42. C: A Frame (Concord 29) 38.

   LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: S Hay (15) 35. Div 2: P Bardsley (35) 32. Div 3: S Rossi (41) 35. Stroke: 36-hole: Div 1: C Gould bt J Bowen 1up. C'ship: Div 2: N Crump bt J Hensman 2up. Div 3: S Dewell bt A Veith 5-3. Stableford: 9-hole: H Kook (44) 17.

   MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: Split Six: A: M Smith (26) N Bickerton (30) B O'Connell (15) J Thaw (18) 99. B: B Leman (25) S McLure (25) R Johnson (22) S Camilleri (20) 98.

   MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: P Foote (16) M Saroufim (21) 48. A: A Bonanno (13) 41. B: P Foote (16) 39. C: G Osborne (24) 41. Scr: N Hayes 33.

   MONA VALE: Women: Stableford: A: J Whitmore (21) 32. B: K Bolton (26) 44 cb. C: A Peterson (31) 38. Stroke: C'ship: A: K Hwang bt R Millington 5-4. B: F Karren bt C Townsend 4-3. C: D Samodol bt M Tierney 2-1.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: M Morrison (20) 46. Veteran: Gold: R Perry (29) 44. Women: L Quilliam (3) 38.

   MUIRFIELD: Women: Stroke: Div 1: J Duffield (8) 71. Div 1 Scr: J Duffield 79. Div 2: L Laing (28) 71. Div 2 Scr: R Le Nevez 97. Div 3: C Cho (31) 72. Div 3 Scr: C Cho 103.

   NEWCASTLE: Women: Stroke: A: D Brander 74. B: A Oliver 72. C: L Meale 72.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: N Shin (33) 39.

   NORTH TURRAMURRA: Women: Par: P Marsden (34) 6 up.

   NORTHBRIDGE: Men: Stableford: 2B: G Lo Surdo (19) D Roberts (28) 50 cb. 2B Scr: A Boyle S Carter 35. Trophy: R King (24) 40 cb. Women: H Harlow (15) 32.

   NSW: Women: Par: Div 1: P Keogh (9) 1 down cb. Div 2: E MacIver (21) 1 up. Div 3: J Conley (41) 4 down.

   OATLANDS: Women: Stroke: A: A Walkerden (19) 73. B: K Crawford (23) 76 cb. C: M Trevaskis (36) 80. Scr: L Gyzen 88. Gold Medal: K Crawford. C'ship: A: R Devi 353. B: J Young 419. C: M Trevaskis 469.

   PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: J Earl (27) F Curtin (29) 46. A Walker (24) 36 cb. Women: D Livingstone (22) 26.

   PENNANT HILLS: Women: Stableford: A: H Sugden (21) 38. B: L Stanton (23) 37. C: F Selig (37) 38. Trophy: F Selig (37) 38.

   PENRITH: Women: Stroke: Div 1: D Montgomery (13) 67. Div 2: P Tunchon (26) 72. J Hartley (31) 74.

   PYMBLE: Women: Par: A Glasson (20) sq. Scr: S Bennett 8 down. Stroke: Matchplay Semi-f Div 1: K Cant bt K Rowland 4-3, S Waddington bt M Kennedy at 22nd. Div 2: A McLintock bt S McCormack 1up, K Raine bt S O'Donnell 7-6. Div 3: A Beaumont bt L Turner 5-3, L Crighton bt D Gardos 6-5. Div 4: J Jarvis bt E McBurnie 1up, E Connors bt A McElhone 1up. A-res: L Banducci bt L Hammond 5-3, L Green bt J Freeman 5-4. B-res: A Ho bt C Fletcher 4-2, S Franklin bt B Gautschi 9-8. C-res: S Davis bt K Factor 3-2, S Diks bt A Nicholas 5-3.

   RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B Agg: A: D Mckenzie (15) S Sharkey (24) 78. P Smith (26) 45.

   RICHMOND: Women: Stroke: C'ship: A Scr: A Kirk 89. A: J Finn (21) 71. B Scr: I Carter 104. B: L Manczak (32) 76. C Scr: M Barclay 111. C: J Raams (37) 75. 54-hole C'ship: A Scr: M Bertenshaw 270. A: C Carter (19) 222. B Scr: A Leck 306. B: V Lymbery (33) 229. C Scr: R Phillis 352. C: C Findley (44) 242. Veteran Women: C Carter 189. J Mackie (25) 151.

   ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: D Rostron (21) M Cheng (5) 48 cb. 2B Scr: D Rostron M Cheng 36. A: G MacNamara (13) 37. B: P Rose (18) 40. T Murphy (22) 38. Green: A Turner (34) 45.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 3B: Championship: A Cooper (39) K Murray (42) L Birt (29) 56. Centenary: J Hall (36) 35.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: J Krzyszczak (1) 38. C Burton (14) 37. Women: 2B Agg: L Williams (22) K Michie (28) 74.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: C Brett (19) H Cope (19) 79. 2B Scr: B Appleyard G Crate 35. A: G McLachlan (8) 39 cb. B: T O'Brien (18) 38. C: H Cope (20) 40. D: F Borg (26) 42.

   SHOALHAVEN HEADS: Veteran: Stableford: R Porter (25) 40.

   SPRINGWOOD: Men: Stableford: 2B: M Santer (20) C Nicholson (29) 48. Div 1: C Crawley (13) 38 cb. Div 2: M Santer (20) 42. Scr: B Cole 35.

   ST MICHAELS: Men: Stableford: 2B: R O'Shea (14) J Keen (8) 47. 2B Scr: L Roberts P Sandona 36. White: A: R Butler (9) 36. B: A Sotiri (17) 38. C: J Feros (20) 40. Scr: B Nagi 32. Visitor: White: C Doherty (The Lakes 17) 37. Challenge: L Squadrito (6) 35. Women: K Moses (16) 35. Men: 2B: Gold: L O'Halloran (23) N Simmons (16) 44. B Glen (27) 38.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford Split Six: White: N Ferrer (7) Z Pamintuan (18) 76. A: N Ferrer (7) 46. B: H Yeoh (17) 42. C: S Vechio (33) 41.

   THE COAST: Women: Stableford: Div 1: C Fifield (24) 39. Div 2: L Worsley (30) 38. Veteran: White: M Cross (19) 39 cb.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Whale (16) S Gough (1) 78. Men: Div 1: D Whale (16) 43. Div 2: G Daly (27) 44. Women: E Dunn (Kareela 22) 35. Scr: S Kelman 34 cb.

   WAKEHURST: Women: Stableford: A: E Govan (22) 38. B: B Lynch (40) 41.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Williams (11) W Moser (9) 51. 2B Scr: E Scicluna M Scicluna 35. A: B Neale (11) 41 cb. B: S Blundell (15) 39. C: T Zammit (21) 41. Veteran: S Small (15) 41 cb. Super Veteran: P Williams (11) 44.

   WARRINGAH: Medley: Stableford White: M Innes (28) 36. Women: S Innes (34) 43.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: L Wilson (30) R Jefferson (34) 50. Men: T Newey (10) 40 cb. Scr: M Patterson 31. Women: L Wilson (30) 41.

   WINDSOR: Men: Stableford: 4B: R Ledgar (16) J Hogg (17) 47. Mxd: M King (16) M King (27) 44. Women: R Shaw (33) J O'Mara (30) 45. Men: P James (20) 42. Women: P Ogden (35) 36.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: W Tomlin (33) 43.

   WYONG: Women: Stroke: Div 1: J Kidd (15) 73. Div 2: L McCarthy (25) 71. Div 3: J Roache (32) 74. Veteran: C'ship: Div 1: J Kidd (15) 181. Div 2: J Richards (23) 194. Div 3: J Roache (32) 210 cb.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MACARTHUR: Wednesday X-League Rd 8: Red & White Army 2 (-2) bt Camden Magic 1 (even), 3 Swingers 1 (+1) lost to RND Custom Golf 2 (-2), Brian Ferrett 2 (0) bt Sidley Constructions 1 (+1), Robert Laing 0 (even) lost to RND Custom Golf 2 3 (even), Kings Painting 1.5 (even) sq with KPS 1.5 (even).

22 May 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: P Newton (36) K McGreavy (21) 45. 2B Scr: N Wood (3) B Murdoch (16) 33. A: N Wood (3) 34. B: S Wheatley ... more
NSW Golf