NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

ACT

   FEDERAL: Women Stableford Div 1: E Ahearn (26) 34, M Hodda (21) 32, A Kirkpatrick (4) 31. Div 2: W Launder (28) 39, B Moore (27) 36, I Gilbert (28) 32. NTP: 3rd R Moran. 8th M Neill. 12th A Kirkpatrick. 16th M Benson.

NSW

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: C Boyd (16) 38. Div 2: F Liu (27) 34.

   AVALON: Men: Par: Div 1: G Isherwood (18) 5 up. Div 2: R Lansbury (29) 2 up.

   AVONDALE: Women: Stableford: A: B Cox (19) 37. B: J Lawry (27) 37. C: R Kendall (42) 36.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Team: J Loveridge (22) B Beale (32) B Cook (34) S Patterson (24) 51.

   BANKSTOWN: Men: Stableford White: R French (15) 40. Women: C Budge (27) 35.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: K White (9) 38. B: J Rogerson (14) 36. C: J Phillips (23) 37.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: F O'Brien (27) 40.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: D Tarrant (36) G Jacobs (15) 49. Div 1: R Sims (10) 42. Div 2: P Kelloway (28) 41. Women: 2B: Gold: D King (23) H Owens (21) 46. Div 1: D King (23) 34. Div 2: R Cipri (25) 35.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: A: G Barnett (23) 35. B: J Noonan (28) 37. C: B Tilse (38) 34.

   BONDI: Women: Stableford: A Cowper (24) 30.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: I Inoue (15) 38.

   BOTANY: Women: Stableford: 2B: C Rootsey (41) C Thomas (43) 41.

   BOWRAL: Women: Stableford: Div 1: J Deane (22) 35. Div 2: A Spiden (38) 36.

   BREAKERS: Men: Stroke: Medal Feb: A: T Gibson (13) 63. A Scr: T Gibson 76. B: P Cartledge (16) 66. B Scr: P Cartledge 82. C: C Baddack (25) 65. C Scr: C Baddack 90. D: J Cheney (36) 70. D Scr: R Smith 99.

   BRIGHTON LAKES: Veteran: Stableford: R Madgwick (26) 48.

   CAMMERAY: Women: Stableford: J Larcombe (34) 34.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: G Marsden (25) 71. Div 2: J Darr (29) 78. Div 3: R Murray (43) 76.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: W Jardine (24) G Lynch (PGA) 49. 2B Scr: I Pemble (Cumberland) J Freeman 41 cb. A: J James (11) 43 cb. B: A Salkeld (13) 40. C: W Jardine (24) 43.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: O Oberholzer (24) J Vatiliotis (28) S Ewing (24) C Beard (30) 57. A: H Pond (17) 45. B: M Reckling (27) 47 cb.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Split Six: M Lewis (33) L Brecht (20) T Higgins (18) R Patel (28) 87.

   CONCORD: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: J Williamson (13) 73 cb. Div 2: M White (27) 68. Div 3: S Rowell (35) 79 cb.

   CRONULLA: Men: Stableford: P Harding (14) 40 cb. Scr: K Ewington 32 cb. Veteran: White: J Arthur (16) 30.

   CUMBERLAND: Women: Par: Div 1: C McDonald (16) 1 up cb. Div 2: E Lee (25) 1 up cb. Div 3: A Yoo (36) sq.

   ELANORA: Men Stableford: M Booker (17) 38.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: J Costello (15) 35 cb. Div 2: L Turner (25) 42. Div 3: M Warr (32) 34.

   FAIRFIELD: Women: Stableford: Team: L MacPherson (24) G Cole (22) C Ross (32) G McConaghey (21) 96.

   FORSTER: Women: Stableford: A: R Calvert (21) 35. B: J Newton (23) 39. C: J Williams (45) 38.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: S Nash (12) S Williams (15) 84. A: S Nash (12) 45. B: B Pickering (15) 39 cb. C: T Burraston (23) 37 cb. D: W Sellwood (27) 39.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: H Cowan (31) 34. Div 2: J Perks (34) 36.

   GOSFORD: Women: Stableford: A: S Anderson (22) 34 cb. B: A Collett (32) 40. C: N Medcalf (33) 33 cb.

   HIGHLANDS: Women: Stroke: T Macpherson (23) 70 cb. J Rivers (36) 75 cb.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: E Brian (19) 41 cb. Div 2: W Winarta (36) 42. Women: Gold: M Hyland (26) 37 cb.

   KAREELA: Women: Stableford: A: J Beattie (25) 35. B: J Rowell (32) 35. C: C Ashton (44) 37.

   KILLARA: Women: Stroke: Div 1: K Wood (8) 72. Div 1 Scr: J Crichton 77. Div 2: F Bourke (29) 68. Div 2 Scr: F Bourke 97. Div 3: Y Guttentag (32) 74. Div 3 Scr: Y Guttentag 106. Div 4: J McFadzean (37) 73. Div 4 Scr: J McFadzean 110.

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: P Gualteri (Cabramatta 9) M Selakovic (25) 78. 2B Scr: K Shepard (Antill Park) R Allison 74. A: P Gualtieri (9) 40. B: J Larkins (13) 41. C: M Selakovic (25) 38. Women: 2B multi: Green: M Brennan (30) A Agnew (32) 62. J McKechnie (22) 37.

   LANE COVE: Women: Stableford: H Prentice (28) 35.

   LONG REEF: Men: Stableford: G Cope (14) 42. Women: S Hay (15) 36.

   LYNWOOD: Medley: Par White: J Neale (6) 6 up cb.

   MANLY: Women: Stableford: Team: D Gilbert (29) D Darragh (37) B Minogue (45) J Nathans (41) 96.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: P Gregory (7) B Dunn (25) 48. 2B Scr: D Cremin P Stafford 37. T Sweeney (19) 40. Scr: D Jones 35. Hole in one: D Jones at 3rd. Women: Stroke: Div 1: J Bevan (10) 61. Div 2: M Coghlan (33) 56. Scr: J Bevan 71. Veteran: Div 1: A Beaven (18) 63. Div 2: W Troy (36) 58.

   MONA VALE: Medley: Stableford: F Vallone (34) 47.

   MONASH: Women: Stableford: Div 1: S Stewart (16) 37 cb. Div 2: I Goss (25) 38 cb. Div 3: E Watkins (34) 40 cb. A Scr: I Garay 32.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Agg: K Stafford (30) S Kasmarik (22) 62. Div 1: K Kasmarik (22) 35. Div 2: C Nicholls (23) 34 cb. Div 3: B Burgess (31) 32.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: J Flaherty (17) 37. Div 2: M Peters (29) 35. Div 3: K Fennell (32) 34. Div 4: A Chase (38) 36.

   NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: A Todd (20) S Fowler (23) 46. S Fowler (23) 38 cb.

   NOWRA: Veteran: Stroke: American Foursome: R Davison J Romanowski (Wollongong 21.38) 56.62. Women: M Carey S Moore (22.88) 73.12. Hole in one: B Hammond (Jamberoo) at 12th.

   PACIFIC DUNES: Veteran: Stableford: L Lee (32) 38 cb. Women: A Pardavi (28) 37.

   PENNANT HILLS: Women: Stableford: 3B: E Sung (26) M Park (19) S Golebiewski (35) 48. A: T Wood (7) 36 cb. B: D Jamieson (30) 39. C: A Booker (32) 39.

   PYMBLE: Stableford: D Linton (38) 40.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: M Kandara (9) N Rahal (12) 74. A: R Ormsby (12) 37. B: N Rahal (14) 39. C: A Ellis (27) 40. Scr: M Newbold 29.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: S Fortin (18) 38. Div 2: P Campbell (26) 36. Div 3: G Giuffrida (34) 36.

   ROSNAY: Men: Stableford 4B Agg: Yellow: A Doak (17) P Coyle (22) 88. Div 1: A Doak (17) 44. Div 2: J Dickins (21) 42.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: J Buckley (12) 36 cb. Div 2: M Noonan (35) 38. A Scr: J Buckley 24. Centenary: Div 2: J Nolan (27) 41. Div 3: R Nunnerley (41) 38.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: Y Lei (17) 35. Div 2: S Woo (27) 35. Div 3: G Liu (37) 38. Div 4: J Dunkin (40) 30.

   SHELL COVE: Men: Stableford: R Russell (14) 47. Scr: D Humphries 40.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford Team: White: P Brown (20) B Hughes (25) G Hackett (24) B Parcell (33) 98. A: J Haley (8) 41. B: B Kable (13) 38. C: J Cosgrove (20) 42 cb. D: B Hughes (25) 39.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: B Blakemore (10) 42.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: S Bell (9) 43. B: G Thomas (19) 44. C: H Goerl (28) 43. Women: Yellow: Div 1: S Gonzalez (21) 35. Div 2: L Gallagher (39) 30.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: Div 1: P Pitsawong (10) 38. Div 2: R Underdown (34) 34. Yellow: Div 3: B Cowan (36) 44. Snr White: B Yong (28) 46.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford Irish Team: White: J Clarke (+1) J Ross (11) C Dickson (21) O Coletto (5) 91. Men: A: M Tey (Moore Park 4) 43. B: M Yeomans (Nelson Bay 17) 40. C: T Moore (St Georges Basin 18) 41. Women: Div 1: D Crofts (22) 39 cb. Div 2: G Gueco (32) 34 cb. Div 3: E Pittman (36) 39.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: R Hong (32) 41. Hole in one: H Jang at 8th.

   SVGA at Kooindah Waters: Snr Stableford: A: M Kandara (12) 38 cb. B: J Pope (19) 39. C: G Russell (29) 38.

   TALLWOODS: Women: Stroke: Div 1: R Ezzy (22) 72. Div 2: L Norris (35) 74.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: B Watson (26) J Walker (19) 75. M Singh (28) 42. Scr: T Jay 29. Veteran: G McLeod (33) 41.

   THE LAKES: Men: Stableford: K Ghiassi (10) 39. Women: Par: 4B: L Lawrence (26) N Harwood (26) 10 up.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: R Shaw (23) W Smith (28) 77. Men: Div 1: R Henderson (11) 39 cb. Div 2: R Shaw (23) 40 cb. Scr: J Zunic 39. Women: K Symons (40) 31.

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: J Mace (18) 39. Div 2: S Sleeman (32) 36. Div 3: L Hough (45) 37.

   TUNCURRY: Men: Stableford: A: J Tysoe (11) 39. A Scr: M Jackson 34. B: T Mc Mahon (22) 39. B Scr: R Andrews 18.

   WAKEHURST: Women: Stroke: 2B: D Sate (33) L Turton (42) 69.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Hasler (18) J Littlebury (12) 47 cb. P Dowd (15) 46.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: B Myers (23) 41. Div 2: B Stevenson (27) 38. Div 3: S Innes (35) 39.

   WINDSOR: Women: Stroke: Medal: A: K Rogers (14) 74. A Scr: Y Mudiman 83. B: K Szwanenefeld (30) 71. B Scr: B Barnett 96. C: G Hooker (34) 75. C Scr: B Ferreira 114 cb.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: P Goulding (29) 36. B: S Doyle (32) 30.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: 4B: A Jarman (32) R Darke (38) 60.

22 February 2018
AVALON: Women: Stableford: R Waring (28) 40 cb. Hole in one: R Waring at 3rd. more
NSW Golf