NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: Div 1: S Park (22) 69. Div 2: S A Kim (30) 67. Div 3: J Doherty (39) 74. Div 1 Scr: J Merrick 90. Div 2 Scr: S Kim 97. Div 3 Scr: M Blakeley 111. Stableford: K Levi (38) 34.

   AVALON: Men: Par: G Isherwood (18) 3 up.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: N Kiernan (13) 40. Div 2: K Wi (20) 37. Div 3: A Butchart (22) 39.

   BALGOWLAH: Men: Stroke: Foursome C'ship: S Allsopp L Harrison bt I Rigby R Humphreys 2-1. Mxd: Stableford: A: R Asser (10) 37. B: R Ewing (16) 41. C: M Conway (37) 36. Women: Div 1: W Young (19) 34. Div 2: P Jones (43) 33.

   BANKSTOWN: Men: Stableford White: M Keeble (20) 33. Women: K Raper (18) 33.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: J Carroll (11) 35. B: G Malpass (18) 38. C: G Katsoulis (24) 32 cb.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (23) 39.

   BAYVIEW: Mxd: Stableford: 2B: K Payne (13) P Dunn (29) 47. Women: S Dunn (25) B Arnott (24) 52. Men: Div 1: J Cooper (15) 40. Div 2: P Dunn (29) 40. White: R Dewhurst (29) 37. Women: Div 1: B Arnott (24) 37. Div 2: A McDivitt (28) 41.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: 2B: K Bryant (23) M Smith (41) 45. A: J Smith (16) 34. B: K Bryant (23) 34. C: J Ang (33) 30 cb.

   BEXLEY: Women: Stableford: B: D Knittl (34) 37.

   BONNIE DOON: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: S Jackson (17) 81. Div 2: S Baigent (26) 71. Div 3: S Dunn (31) 83. Div 4: S Palmer (39) 78.

   BONVILLE: Women: Stableford: 2B: D Habgood (13) S Lawrence (20) 44. M Nichol (12) 32.

   BOTANY: Women: Stableford: Irish Team: J Browne (34) J Kilby (35) J Waller (41) B Marsh (39) 95.

   BOWRAL: Women: Stableford: 2B multi: J Whittaker (28) J Ogg (27) 61.

   BREAKERS: Men: Stroke: Medal Jul: A: B Callanan (10) 67. A Scr: K Thacker (1) 72. B: R Stanley (19) 69. B Scr: J Johnston (16) 86. C: K McRitchie (23) 67. C Scr: K McRitchie (23) 90. D: M Barrington (31) 71. D Scr: M Barrington (31) 102.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: 2B multi: D Stevenson (28) D Smith (19) 98. G Lysaght (24) 43.

   CAMMERAY: Women: Stroke: P Torpy (20) 77.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: 4B: Div 1: K Shanley (27) J Gregory (32) 46. Div 2: S Mutton (34) J Singleton (33) 47.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: G Walker (25) B Dunn (26) 48. 2B Scr: G Lynch (PGA) R Jones 39. A: J Ji (11) 38. B: J Park (16) 39. C: J Pike (28) 41.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: H Perry (27) A Marchetto (15) D Cameron (14) D Gibson (6) 55. D Gibson (6) 42 cb.

   CHATSWOOD: Women: Stroke: Medal: Div 1: H Hampson (17) 68. Div 2: Y Hall-Watson (28) 67. Div 3: E Williams (34) 75. Stableford: B Siddle (32) 33.

   CONCORD: Women: Stroke: A: R Magner (7) 77. A Scr: R Magner 84. B: J Ferguson (23) 77. B Scr: J Ferguson 98. C: R Drysdale (36) 77. C Scr: R Drysdale 111 cb.

   CRONULLA: Medley: Stableford: L O'Neill (10) 39. Scr: P Griffin 31. Veteran Men: White: D Miller (28) 29.

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Ambrose: D: A Shim S Kim E Kim A Park (14.75) 63.25 cb.

   ELANORA: Men: Stableford: P Donnelley (22) 37 cb.

   EVERGLADES: Women: Stroke: 2B: S Mallie (29) S Bourne (35) 60. Div 1: B Moore (27) 68. Div 2: M Mead (37) 69 cb.

   FORSTER: Stroke: Canadian Foursome: J Ervin (8) R Syme (21) 76.125. Scr: C Blair M Smith 93.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: D Everton (25) R Howard (15) 50. A: P Minko (6) 39. B: R Howard (15) 42. C: D Everton (25) 41. D: G Yong (36) 42.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: P Catanach (25) 37. Div 2: N Simmonds (39) 40. Grandmothers Trophy: N Simmonds (39) 40.

   GOSFORD: Women: Par: A: F Bailey (20) 3 up. B: L Cruickshanks (28) 1 up. C: P Witt (33) 2 up. Grandmothers Trophy: F Bailey (20) 3 up.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: J Karatasoulis (20) 42 cb. Div 2: K Ryan (26) 40. Women: Gold: A Searle (36) 41.

   JAMBEROO: Women: Par: Div 1: S Dixon (21) 1 up. Div 2: R Boles (32) 1 down.

   KAREELA: Women: Stroke: A: R Candy (17) 65. A Scr: K Gillson 82 cb. B: J Rowell (32) 67. B Scr: M Oberg 97. C: H O'Connor (39) 67. C Scr: J Liver 108 cb. Plate: R Candy (17) 65.

   KILLARA: Women: Stroke: Div 1: J Freed (19) 76. Div 2: J Scully (30) 69. Div 3: G Tagg (30) 78. Div 4: S Robb (41) 74. 1 Scr: J Crichton 82. Cup: K Wood 277, J Crichton 277.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B: E Bond D Monk 43. Men: A: M Callaway (10) 36 cb. B: W Hosking (13) 36 cb. C: M Kriz (25) 34 cb. Women: E Bond (5) 34.

   LAKESIDE: Men: Stableford 2B Agg: Black: D Gascoine (10) T Tideswell (9) 66. 2B Scr: R Allison A Phiyasirikul (Moore Park) 61. Medal Jul: A: C French (5) 35. B: B Wangsa (18) 36. C: M Novakovich (24) V Panov (23) 32 to playoff. Jun: C: R Short (20) 31. Women: C Charlton (28) 35.

   LEURA: Women: Par: Salver: C Moore (22) 2 down. C Brown (33) 3 down. V Marshall (31) 4 down. Stableford: 9-hole: M Van Der Sman (43) 22. H Cannella (26) 18.

   LONG REEF: Men: Stableford: P Williams (24) 37 cb. Women: G Severion (26) 36.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: W Griffiths (29) 42.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: N Beattie (12) 41. B: P Tanner (19) 40. C: J Ball (25) 39. D: T Cascarino (30) 38. Women: M Thorn (16) 37 cb.

   MANLY: Women: Stableford: Div 1: B Pattinson (17) 37 cb. Div 2: V Mutton (28) 38. Div 3: B Tuckey (35) 38. Yellow: M Chatfield (45) 28. 9-hole: J Makaroff (22) 16.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: A Carrasquilla (25) R Christie (19) 46. 2B Scr: D Cremin P Stafford 33 cb. Hcp: J Billett (18) 37 cb. Scr: B Burgess 32. Women: 2BWB: A O'Shea (25) E Tamplin (23) 25 cb. Hcp: F Schofield (38) 37. Veteran: J Winter (26) 35.

   MONASH: Women: Par: Hcp: A: B Gregory (19) 4 up. B: K Hawley (23) 2 down cb. C: T Bliss (37) 4 up. Scr: G Hulme (8) 7 down.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: M Knudson (30) F Templeton (30) 44. Div 1: N Hill (21) 30. Div 2: M Knudson (30) 33. Div 3: C Wynne (33) 29.

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Div 1: H Bathgate (19) 70. Div 2: K Leo (30) 70. Div 3: E Severino (30) 72. Div 4: P Bissett (39) 79. Scr: A Stubbs 81.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: G Murray (20) B Carroll (20) 44. Trophy: G Murray (20) 39.

   PALM BEACH: Women: Stableford: B Menzies (32) 34.

   PYMBLE: Women: Stroke: Foursome: Div 1: S Bennett (7) L Dickinson (12) 75.5. Div 1 Scr: S Bennett L Dickinson 85. Div 2: S Franklin (22) T Napier (22) 78. Div 2 Scr: S Franklin T Napier 100. Div 3: M Henderson (30) K Factor (35) 78.5. Div 3 Scr: M Henderson K Factor 111.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Wilkinson (16) P Sailer (25) 47. A: D Crawford (10) 35. B: G Wilkinson (16) 37. C: R Stewart (26) 38. Scr: D Buhagiar 34.

   ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: Y Buttenshaw (23) 2 up. Div 2: G Whitney (29) 2 up. Div 3: J White (41) 4 up.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: A: W Thompson (17) C Mitchell (19) 47 cb. Div 1: W Duncan (17) 40. Div 2: H Morrice (26) 38 cb.

   ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: Div 1: C Windeyer (18) 1 down. Div 2: W Hill (23) 1 up. Scr: M Brown 9 down. Centenary: Div 1: C Kennedy (25) 4 up. Div 2: H Angus (37) sq cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Par: Div 1: Y Lei (13) 1 up. Div 2: C Chang (25) sq. Div 3: S Cho (36) 2 down. Div 4: J Guy (44) sq.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford White: A: W Stafford (12) 39. B: D Harding (17) 39 cb. C: M Carbonaro (19) 40. D: S Raso (35) 41.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: P Devaney (Leonay 36) 38 cb.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: J Tarrant (11) 40. B: M Patten (19) 42. C: M Meharg (34) 47. Women: Yellow: Div 1: V Diefenbach (23) 40. Div 2: Y Potts (33) 31.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: Medal: Div 1: H Parkes (21) 77. Div 1 Scr: K Bennett 80. Div 2: A Tomlin (31) 83. Div 2 Scr: A Tomlin 114. Stableford: A McFarlane (38) 38. Snr White: D Williams (28) 38.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: J Rickwood (14) G Rickwood (18) 48. A: G Kaba (6) 36. B: J Rickwood (Wisemans 14) 43. C: D Coleman (Bankstown 22) 37 cb.

   STRATHFIELD: Women: Par: M Kim (19) 3 up.

   THE COAST: Mxd: Stableford 2B Agg: White: B Perry (12) K McCauley (11) 74. Men: P Hasler (32) 43. Scr: R Rignall 32. Veteran: G McLeod (34) 37.

   THE LAKES: Men: Stableford: J Coxon (12) 35. Women: Div 1: L Murray (17) 34. Div 2: L Hardjono (21) 36. Grandmothers Trophy: Gold: S Rossi-Ford (21) 33.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: G Cornish (Kareela 25) S Chatterton (Kareela 13) 83 cb. Men: Div 1: N Mathieson (18) 40 cb. Div 2: J Bruce (30) 41. Scr: C Willis 35. Women: A Whale (34) 38.

   WAKEHURST: Women: Stableford: Team Agg: J Yang (35) T Hoyle (32) S Nicholson (34) L Burrows (31) 143.

   WALLACIA: Mxd: Stableford 2B: White: T Morgan (12) G Tillack (23) 48. Yellow: C Hoppe (38) 39.

   WARRINGAH: Women: Stroke: Div 1: C Richmond (21) 72. Div 2: D Burkett (31) 74. Div 3: W Hooper (40) 67. K White (33) 35.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Kelley (17) 37 cb.

   WINDSOR: Women: Stroke: Medal Jul: A: A Petinsky (20) 75 cb. A Scr: Y Mudiman 87. B: C Beggs (30) 70. B Scr: M Reynolds 100. C: J Reynolds (39) 71. C Scr: M Vinton 106. Stableford: D Paul (45) 35. V Horsburgh (45) 34.

   WOOLLAHRA: Women: Par: 2B: H Fenton (13) M Robinson (35) 8 up.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: J Morris (22) 74. Div 2: R Fleming (29) 78. Div 3: L Varney (31) 77. Div 4: V Brown (37) B Cameron (39) 82 to playoff. Div 1 Scr: D Rann 89. Div 2 Scr: J Shade 104 cb. Div 3 Scr: S Foster 109. Div 4 Scr: B Cameron 121 cb.

17 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: 2B Agg: C Kim (20) S G Kim (18) 73. S Kim (18) 39. more
NSW Golf