NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: T Chung (16) 35. Div 2: S Wakeling (24) 35 cb. Div 3: J Campbell (39) 33.

   AVALON: Men: Stroke: K Wilkinson (11) 62.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: T Kenney (10) 39. Div 2: J Hopkins (15) 41. Div 3: J Jessep (23) 38 cb. Trophy: L Giblin (15) 77.

   BALGOWLAH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: J Macdonald (21) 72. Div 2: B Beale (31) 71.

   BANKSTOWN: Men: Stableford White: R Yong (27) 37. Women: C Platt (23) 35 cb.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: B Alexander (11) 34. B: S Castieau (21) 37. C: J Phillips (23) 40.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (27) 38.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: D Hollander (25) R Holland (17) 49. Women: B Saunders (45) I Newport (34) 46. Men: Div 1: R Sims (13) 42. Div 2: C Williams (34) 43. Women: Div 1: T Nicol (22) 32. Div 2: N Cocks (27) 40.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: A: P Chalmers (11) 38. B: G Barnett (25) 36. C: L Clark (32) 35.

   BEXLEY: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: C McCormack (30) 68. Div 2: L Horton (42) 70.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: R McGuinness (33) 34.

   BOTANY: Women: Stroke: Div 1: P Fulford (29) 64. Div 2: J Gu (43) 66.

   BOWRAL: Women: Stableford: C Warner (22) 38.

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B: M Chapman (24) J Moorehouse (28) 47. J Moorehouse (28) 41.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Par: M Horder (20) 4 up.

   CAMMERAY: Women: Par: G Taylor (28) 7 up.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: C Lee (36) B West (25) 48. 2B Scr: J Freeman (PGA) D Christie 38. A: C Thomson (12) 36 cb. B: H Shinn (19) 40. C: K Whithers (26) 39.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: T Diggins (18) N McCamley (29) A Doolan (27) L Evans (7) 53. M Evers (11) 41 cb.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: L Brecht (21) 35. Div 2: B Siddle (31) 36. Div 3: T Badbury (41) 38.

   CONCORD: Women: Stroke: Div 1: R Magner (8) 75 cb. Div 2: B Good (22) 75. Div 3: R Drysdale (34) 75. Scr: Div 1: R Magner 83. Div 2: B Good 97. Div 3: R Drysdale 109. Stableford: Div 1: L Burdekin (17) 29. Div 2: J Ferguson (23) 29. Div 3: G Lee-Kim (34) 35.

   CRONULLA: Medley: Stableford: P Ellems (13) 40. Scr: T Wilson 32. Veteran Men: White: K Wood (15) 39.

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: T Hilton (16) 77. Div 1 Scr: L Britton 91. Div 2: Y Kwon (27) 70. Div 2 Scr: S Bannerman 101. Div 3: A Lim (38) 73. Div 3 Scr: S Lee 112. President's Trophy: Y Kwon 150.

   ELANORA: Men: Stableford: T Walsh (18) 37.

   EVERGLADES: Women: Stableford: 2B multi: L Fry (32) M Muncey (24) 72. Div 1: L George (20) 32 cb. Div 2: M Muncey (24) 38. Div 3: V Stanford (45) 38.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: A: D Lavender (23) 69. B: P Soulie (31) 63.

   FORSTER: Women: Stroke: A: M White (22) 71. A Scr: J Ervin (8) 88. B: A Roberts (30) 67. B Scr: M Grant (25) 94 cb. C: T Angus (43) 64. C Scr: L Janjic (33) 105. C'ship: A: J Ervin 342. B: M Cusack 385. C: C Mellier 429.

   FOX HILLS: Men: Stableford: A: M Rajca (4) 37 cb. A Scr: J Wheatley 36. B: G Dunn (13) 39. B Scr: P Sinclair 24. C: Y Kim (25) 43 cb. C Scr: W Railton 22. D: S Jung (27) 41. D Scr: K Byrnes 14 cb.

   GLENMORE: Medley: Stableford: D Bailey (15) 38.

   HIGHLANDS: Women: Stroke: Medal Aug: A: W Thomson (22) 78. B: R Brindle (32) 72.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: G Galwey (18) 42. Div 2: B Janes (24) 40 cb. Women: Gold: N Scerri (29) 43.

   JAMBEROO: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: J O'Brien (18) 75. Div 2: R Sheath (35) 73. Stableford: M Locke (43) 25.

   KAREELA: Women: Stableford: A: J Hird (23) 35. B: S O'Donnell (32) 34. C: S Hardey (37) 32.

   KILLARA: Women: Par Green: Div 1: S Gross (22) sq. Div 2: W Mears (24) 1 up. Div 3: D Evans (34) 1 down. Div 4: S Holgate (35) 3 down. Stroke: Foursome C'ship: L Huang J Crichton bt S Percival J Freed 5-4. H Rymill A Wood bt A Leyten R McConnell 6-5. J Slayter P Sears bt H Egan L Wright 5-4. J Boustred C Le'Stange bt L Stevenson A Baggie 20th. Bronze 1: J Wright J Higgins bt F Beck I Scougall 19th. C Bollinger L Cummine bt N Davidson D Brown 6-5. D Simkin R Rhodes-White bt R Shephard J Van Bergen 2-1. K Hutchinson T Simper bt E Wells N Clark 4-2. Bronze 2: G Hooper S Scarlett bt M Nesbitt M Stewart 6-5. J Jones L Fenton bt J Stannard M Lee 5-4. E Meek M Hudson bt L Greenwood D Ravenscroft 6-5. J Cathels Y Guttentag bt J Cottom D Tylor 4-2.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Foley (7) J Keevers (7) 74 cb. 2B Scr: T Talese (6) S Coneyworth (+5 pga) 65. A: J Keevers (7) 39. B: S McDonald (18) 36. C: G Farrugia (30) 40. Women: S McBlain (26) 33.

   LEURA: Women: Stroke: Medal Aug: M Goodrich (39) 69. J Hall (27) 74. E Scullion-Stewart (30) 74. Stableford: 9-hole: C Hogg (41) 14. M Van Der Sman (44) 11.

   LONG REEF: Men: Stableford: B Leonard (31) 35. Women: S Ramsay (34) 34.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: C Whitehurst (21) 37.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: B Hooton (11) 37. B: E Batsch (21) 39. C: I Piper (23) 39 cb. D: B Dunn (30) 40. Women: M Ball (29) 37 cb.

   MANLY: Women: Par: Div 1: D Ford (22) 1 up cb. Div 2: D Spears (24) 1 down cb. Div 3: V Bloore (35) 2 up. Grandmothers Trophy: V Bloore (35) 2 up. Par Yellow: P Fitzgerald (30) 1 down. 9-hole: N Carmichael (32) sq.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: M Nance (20) A Carrasquilla (24) 46. 2B Scr: D Jones R Sculthorp 32. Hcp: D Jones (4) 35. Women: Stroke: Medal: Div 1: E Tamplin (22) 66 cb. Div 2: J Morgan (31) 65. Scr: J Bevan (9) 77. Veteran: E Tamplin (22) 66 cb.

   MONA VALE: Men: Stableford: N Griffith (28) 39 cb. Women: A Mollema (40) 38. 9-hole: W Hayter (45) 21.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: Irish Team: M Namkoong (20) Y Kim (27) G Jung (23) J Yoo (20) 75.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: M Starkey (15) 33 cb. Div 2: B Nolan (25) 37. Div 3: J Chang (35) 34. Div 4: J Pengelly (42) 32.

   NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: B May (17) M Kotzmanek (27) 46. G Hazen (16) 41.

   NOWRA: Veteran: Stableford: Team Agg: A: R Currie (16) M Shanahan (28) R Elliot (Shoalhaven Heads 9) I Stralow (24) 134. Veteran Women: P Austin (30) L Trusler (25) S Marshall (21) E Ryan (34) 123.

   PALM BEACH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: N Kadwell (24) 71. Div 1 Scr: J Boreham 95. Div 2: R Berczelly (32) 66. Div 2 Scr: B Menzies 102.

   PYMBLE: Women: Par: A Carter (30) 2 up cb.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: Z Delevski (12) K Hafer (26) 46. A: A Fernandes (9) 34. B: J Santos (16) 40. C: A Curtis (21) 34. Scr: C McMahon 28.

   ROSEVILLE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: R Wu (16) 72 cb. Div 1 Scr: H Kelly 87. Div 2: S Vowell (28) 62. Div 2 Scr: S Vowell 90. Div 3: L Claydon (35) 71 cb. Hole in one: J Harvey at 8th.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: A: R Schwarz (13) R Parker (18) 47. Div 1: R Parker (18) 41. Div 2: H Morrice (25) 39.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Centenary: Div 2: A Leabeater (29) 65. Div 3: C Lake (37) 69.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: A: F Park (18) 36. B: G Lee (24) 35. C: M Cuthbert (35) 32. D: J Dunkin (40) 35.

   SHELL COVE: Men: Stableford: G Jones (21) 37 cb. R Kyriacou (13) 37. Scr: J Krzyszczak 39. Women: S Ryan (20) 35.

   SHOALHAVEN HEADS: Women: Stroke: Div 1: M Miller (23) 75. Div 2: I Swyer (25) 77. Div 3: B Franklin (43) 80.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: S Ballard (0) 39.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Beehag (8) 40. B: G Thomas (18) 38. C: H Henderson (25) 41. Women: Yellow: Div 1 Scr: J Noden (21) 34. Div 2: Y Dawson (40) 35.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: Medal: Div 1: S Wright (21) 77. Div 1 Scr: P Pitsawong 87. Div 2: A Tomlin (31) 82. Div 2 Scr: L Poole 112. Stableford Yellow: Div 3/Medal: B Cowan (31) 34. Snr White: J Morrison (16) 34.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: J Stewart (23) D Boyd (16) 8 up cb. 2B Scr: E Tuckwell G Scott 1 up. A: J Jyong (11) 1 up. B: J Kwang (17) 5 up. C: J McNee (28) sq cb.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Kim (18) 35. Div 2: J Chung (27) 36. Stroke: Foursome C'ship: H Jang L Jeong bt G Choi J Kim 2-1.

   THE AUSTRALIAN: Medley: Stableford: 2B: J Mulcahy (15) D Hannes (14) 44.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: S Kearney (18) G Adams (14) 79. Hcp: B Swan (20) 34 cb. Scr: G Adams 29. Veteran: A White (6) 33.

   THE LAKES: Men: Stableford: J Turner (27) 40. Women: Div 1: J Thomas (21) 34. Div 2: L McDowall (25) 37.

   THE RIDGE: Men: Stableford Black: Div 1: S Pearce (18) 38. Div 2: R Wyse (Kareela 20) 41. Scr: B Kirby 26 cb. Women: D Goble (45) 32.

   TOUKLEY: Women: Par: 3B: P Jackson (41) L Heggie (39) J Graham (34) 12 up.

   WAKEHURST: Women: Stroke: Foursome: A: D Nunn M Stobo (19) 78. B: P Ockenden J Van Den Broek (28) 76. C: L Patterson S Cooper (36) 74. A Scr: R Charnell C Wright 95. B Scr: P Ockenden J Van Den Broek 104. C Scr: S Leyshon S Lockyer 110. Foursome C'ship: A: R Charnell C Wright 185. B: L Woodhead L Brown 205. C: S Leyshon S Lockyer 225.

   WALLACIA: Men: Stableford: 2B: S Snell (14) J Ogle (34) 47. 2B Scr: L Gigg P Rositano 30 cb. A: L Gigg (10) 37. B: G Keeley (13) 36 cb. C: J Ogle (34) 39.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: T Emerson (24) 41. Div 2: R Mills (31) 37 cb. Div 3: M Badger (35) 39.

   WINDSOR: Women: Par: A: C White (18) 2 down. B: K Rooke (29) 1 down. C: J Pamenter (38) 2 up. D: C Lee (45) 1 down.

   WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: M Formosa (19) 70. B: C Billaud (29) 75. C: V Smith (35) 72.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: B Hammond (14) D Rann (7) L Fuller (20) 77 to playoff. Div 1 Scr: R Maxted 95. Div 2: H Pearse (28) 77. Div 2 Scr: J Shade 103. Div 3: S Bourne (31) 73. Div 3 Scr: E Buckley 111. Div 4: B Noyes (45) T Fielder (37) 76 to playoff. Div 4 Scr: T Fielder 113. Medal Jul: Div 4: B Cameron (39) 84.

22 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: Team: A Nam (25) S Kim (29) S Cho (35) M Park (33) 110. Scr: J Merrick L Mullard R Henry K Hemingway 71. more
NSW Golf