NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: Div 1: J Merrick (6) 76. Div 2: T Shin (28) 74. Div 3: M Blakeley (35) 75. Div 1 Scr: J Merrick 82. Div 2 Scr: C Kim 98. Div 3 Scr: J Cooper 108. Stableford: J Ferguson (35) 34.

   AVALON: Men: Par: G Moncrieff (28) 3 up.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: K Lawson-Brown (12) 40. Div 2: J Selig (17) 39. Div 3: S Boot (21) 44.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: J MacDonald (21) 35 cb. Div 2: B Cook (32) 35.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford White: B Watson (5) 36.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: A: R Simpson (11) 36 cb. B: M McAuliffe (19) 34. C: J Phillips (22) 36.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Richards (24) 41.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: C Byrnes (27) K Ledgett (30) 54. Women: B Arnott (25) A Toohey (38) 51. Men: Div 1: R Sims (11) 43. Div 2: K Ledgett (30) 42. Women: Div 1: D Hoschke (14) 36. Div 2: A Toohey (38) 41.

   BEVERLEY PARK: Women: Par: A: S Etcell (22) 3 down cb. B: A Toy (28) sq. C: M Smith (39) 7 up.

   BEXLEY: Women: Stroke: B: K Hickey (34) 67. C'ship: Div 1: M Mitchell (26) 284, B Hawkes (24) 288. Hcp: C McCormack (30) 203. Div 2: K Hickey (33) 319, M Vella (34) 324. Hcp: L Houghton (42) 219.

   BLACKHEATH: Women: Stroke: Matchplay: R Lonergan bt C Soady 3-1.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: L Smith (40) 39.

   BOTANY: Women: Stableford: B Marsh (39) 45.

   BOWRAL: Women: Stableford: Irish Team: J Scott (19) F Frith (33) J Clifford (29) 79.

   BREAKERS: Men: Stroke: A: M Vanderslot (11) 64. B: J Perry (19) 64. C: M Riley (24) 65. D: P White (31) 64. A Scr: K Thacker 75. B Scr: J Perry 83. C Scr: N Vos 89. D Scr: P White 95.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: B Bisat (23) 47.

   CAMMERAY: Women: Stableford: T Kerr (34) 38.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: H Smith (26) 72. Div 2: C Foster (28) 69. Div 3: B Krause (34) 80.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: N Rippingale (26) N Brown (31) 52. 2B Scr: A Wiffin (PGA) I Pemble (Cumberland) 41. A: S Woodley (Cabramatta 11) 41. B: R Toohey (14) 42. C: N Brown (31) 45.

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: M Evers (9) I Manton-Hall (15) 47 cb. I Manton-Hall (15) 41.

   CHATSWOOD: Women: Stroke: Medal: Div 1: L Brecht (21) 66. Div 2: S Healy (27) 69. Div 3: K Inglis (34) 68. Stableford: A Turner (35) 35.

   CONCORD: Women: Stableford: 2B: J Adamo (43) B McDonald (45) 50. 2B Scr: C Harkin S Phillips 29. Div 1: L Toomey (17) 35. Div 2: J Qiu (26) 39. Div 3: G Park (38) 37.

   CRONULLA: Medley: Stableford: C Dearsley (31) 40 cb. Scr: T Schmid 30. Veteran Men: White: G Magree (12) 27.

   ELANORA: Men: Stableford: J Kiernan (31) 40 cb.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: C Roope (19) 37. Div 2: J Cadden (37) 37.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: M Hayes (33) 66. C'ship: A: P Murray (14) 262, G Cole (22) 282. B: L Middling (29) 301, P Soulie (31) 301.

   FORSTER: Women: Stroke: A: R Symes (21) 66. A Scr: M Redward 87. B: S Greentree (23) 65. B Scr: T Nichols 94. C: T Angus (41) 71. C Scr: L Janjic 105.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: I Pike (27) K Sonter (30) 79. A: P Bradley (5) 34. B: P Green (16) 42. C: J Strada (20) 39 cb. D: A Viscayno (31) 42.

   GORDON: Women: Stroke: Foursome C'ship: P Catanach L Barratt 192, J Garling H Cowan 209. Hcp: E Sheppard (38) G Bates (33) 139.5.

   GOSFORD: Women: Stroke: Bowl: A Scr: S Hopkins 86. A: H Potter (12) 75 cb. B Scr: J Verlander 96. R Phillips (28) 72. C Scr: P Witt 104. C: K Walker (34) 74.

   HIGHLANDS: Women: Stableford: 2B Agg: A: J Bracken (20) T Magrath (24) 67. W Thomson (22) 38.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford 2B: White: R Van Milder (24) R Schwartz (15) 53. Men: Div 1: R Schwartz (16) 45. Div 2: C Nail (26) 46. Women: Gold: N Scerri (27) 44.

   JAMBEROO: Women: Par: R Sheath (31) 2 up.

   KAREELA: Women: Stroke: Foursome C'ship: A: C Manson D Campbell (23.5) 65 cb. B: D Zuccala N Petit-Young (34.5) 65.5. A Scr: C Jones K Gillson 89. B Scr: M Shanahan R Booker 106.

   KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: P Chomley (18) 37. Div 2: G Tagg (28) 36 cb. Div 3: R Harmer (30) 38. Div 4: R Braude (36) 34.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B: M Kriz G Monk 50. Men: A: J Goldsmith (2) 41. B: J Meier (16) 39 cb. C: M Kriz (25) 41 cb. Women: A Robards (37) 37.

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: B Harding (16) G Corrigan (Camden 29) 76. 2B Scr: L Bessant (Macquarie Lakes) R McIvor (PGA) 64. A: C Fuz (6) 36. B: A Alemany (15) 35. C: G Corrigan (Camden 29) 42 cb. Stableford Medal Aug: Black: A: C Fuz (6) 36. B: A Alemany (15) 35. C: C Pollard (29) 42. Medal Jul: M Novakovich (24) 31. Women: P Lamberton (15) 31.

   LEURA: Women: Stableford: M Goodrich (38) 38. V Marshall (30) 34. 9-hole: H Cartmel (42) 16. D Pinch (32) 16.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: B Dyson (14) 40.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: W Donaldson (11) 37 cb. B: G Rogers (21) 41 cb. C: P Bissaker (25) 41. D: D Duffield (32) 40 cb. Women: M Thorn (16) 39.

   MANLY: Women: Stableford: Irish Team: D Gilbert (30) J Dearden (45) D Darragh (36) N Campbell (21) 98.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: G Potter (23) 46. Scr: D Cremin 32. Women: J Winter (25) 40 cb. Veteran: F Schofield (36) 40.

   MOLLYMOOK: Women: Stroke: Foursome: A: M Henderson J Sweet 74.5. B: M Thornhill J Banks 79.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: S Kim (45) C Song (34) 51. Div 1: L Saunders (12) 40. Div 2: J Milotich (29) 37. Div 3: C Song (34) 37 cb.

   NEWCASTLE: Women: Stroke: A: D Brander (7) 77. B: J Savage (19) 76. C: C Williams (32) 74.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: Irish Team: A: L Ong S Chim E Wong G Loon 96. B: T Cross K Macdonald C Breen J Curtin 97. Scr: A Stubbs C Ward H Winning J MacDougal 58.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Coles (33) S Gilbert (15) 49. Trophy: J Mackenzie (-2) 38 cb.

   NOWRA: Veteran: Stroke: Ambrose: A: B Hammond D Campbell C Beer R Hopkinson (9.75) (Jamberoo) 55.25. Veteran Women: A: L Hatchman M McLean V Mitchell D Thornett (13.25) 58.75.

   PALM BEACH: Women: Stroke: Div 1: P Nolan (29) 72 cb. Div 1 Scr: J Boreham 93. Div 2: B Menzies (32) 59. Div 2 Scr: M Little 104. C'ship: B Menzies (32) 282. Scr: J Boreham 374. Bronze 1: G Pearce (25) 147. Scr: J Boreham 186. Bronze 2: L Carter (32) 145. Scr: B Menzies 190.

   PYMBLE: Women: Stableford: J Benecke (35) 46. Hole in one: R Ramwell

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: J Cincotta (15) M Kandara (9) 45. A: J Watts (12) 35. B: S Rice (18) 39. C: D Hallinan (22) 36. Scr: C McMahon 30.

   ROSEVILLE: Women: Par: Y Daniels (23) 1 down, J Bardone (28) 2 up cb.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: A: M Lavaroto (19) B Elliott (30) 83. Div 1: M Lavaroto (19) 43. Div 2: C Child (26) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: A: Y Lee (12) 74 cb. A Scr: C Blacklock 85. B: G Lee (24) 74. B Scr: S Woo 101. C: A Patel (35) 71. C Scr: G Liu 108. Stableford: J Dunkin (38) 34.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: K Nicholson (Wentworth Falls 15) 41.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M King (12) 39. B: J Egan (19) 43. C: N Tucker (29) 43. Women: Yellow: Div 1: G Goldsmith (28) 41. Div 2: B Stevens (34) 44.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: Ambrose: R Underdown (28) J Jordan (22) D Biebrick (8) 58.33. Snr Stableford White: P Yap (19) 41.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: G Raab (21) J Dwyer (26) 49. A: J Hedrick (9) 41. B: C Philpot (Pt Kembla 14) 39. C: P Parker (20) 43. Women: Gold: Div 1: R Clelland (21) 34 cb. Div 2: C Day (30) 38. Div 3: B Webster (33) 36.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: L Jeong (20) 38 cb. Div 2: P Thomas (38) 40.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: T Kurosawa (17) S Lister (25) 76. Hcp: M Kriesch (32) 41 cb. Scr: L Mason 27. Veteran: J Russell (35) 40.

   THE LAKES: Men: Stableford: J Coxon (11) 40. Women: Par: Div 1: C Brownjohn (16) 3 up. Div 2: N Harwood (26) 2 up. Trophy: N Harwood (26) 6 up. Stableford Gold: C Chareton-Schmidt (45) 25.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: H Jun Lee (19) L Burgess (14) 71 cb. Men: Div 1: M Purvis (Mullumbimby 16) 39. Div 2: W Hoddinott 40. Scr: G Field (Beverley Park) 26 cb. Women: K Symons (40) 37.

   TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: D George (15) 76. Div 1 Scr: A Boyd (1) 81. Div 2: H Peters (30) 75. Div 2 Scr: T Mastello (28) 103. Div 3: P Stillman (38) 77. Div 3 Scr: R Keyes (37) 115.

   WAKEHURST: Women: Stableford: 2B: L Myers (29) R Rummans (36) 48. A: C Harding (12) 34 cb. B: L Myers (29) 37. C: J Van Den Broek (33) 35.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Cahill (19) S Musico (33) 49 cb. S Musico (33) 47.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford White: R Hood (16) 35 cb.

   WINDSOR: Women: Stableford: A: J Brown (16) 34. B: L Fox (26) 35. C: Z Wassens (33) 44. D: P Henderson (45) 34.

   WOOLLAHRA: Women: Stroke: Foursome: M Conrick (24) A Moore (27) 68.5. Foursome C'ship: B Norris (25) M Crichton (16) 195.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Foursome: Div 1: L Young M Cozens (26) 75. Div 2: C Walker P Webb (28.5) 74.5. Div 3: T Fielder D Bonnitcha (36) 76. Div 1 Scr: S Sutherland R Maxted 90. Div 2 Scr: S Bourne V Doratis 110. Div 3 Scr: J Clarke S Sanfilippo 115.

17 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: 2B Agg: C Kim (20) S G Kim (18) 73. S Kim (18) 39. more
NSW Golf