NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

   ASQUITH: Women: Par: Div 1: B Munday (24) 5 up. Div 2: B Bay (25) 5 up cb.

   AVALON: Men: Stableford: R Nicol (20) 42.

   AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: F Tobin (18) 71. Div 2: L Giblin (21) 69. Div 3: C Young (34) 69. Scr: S Thompson 76. Captain's Trophy: L Giblin (21) 69.

   BALGOWLAH: Women: Stroke: C'ship: Div 1: J MacDonald (21) 65 cb. Div 2: B Cook (32) 59.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stroke: A: S McDonnell (11) 61. B: G Malpass (17) 60. C: R Griffith (25) 66.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (26) 43.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: M Laracy (10) D Smith 78. Men: Div 1: M Laracy (10) 43. Div 2: D Naylor (23) 41. Women: 2B Agg: T Bouman C Donnelly 77. Div 1: T Nicol (23) 39. Div 2: G Holmes (37) 42.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: A: B Foy (13) 67. B: R Yeomans (29) 68. C: R Bourne (39) 67.

   BEXLEY: Women: Stroke: Medal Sep: A: N Schofield (31) 63. B: P McMahon (36) 70.

   BONVILLE: Women: Stroke: M Smith (34) 73.

   BOWRAL: Women: Stroke: Canadian Foursome: J Scott J Deane (19.25) 71.75.

   BREAKERS: Men: Stableford: Team: R Orgias (20) C Kemister (22) G Gurrin (23) B Little (28) 92. G Gurrin (23) 45.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Par: G Cohen (21) 9 up cb.

   CAMMERAY: Women: Stableford: S Haertsch (28) 35. Stroke: C'ship: M Koeninger bt M Stone 4-2, J Hughes bt S Sutherland 19th, S Jalili bt M Triggs 2-1, P Torpy bt K Scott 3-2.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: S Khoury (Mollymook) M Youseff 48. 2B Scr: G Lynch (PGA) W Jardine 39. A: T Yi (12) 41. B: J Antouny (13) 40. C: C Lee (33) 42.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: T Lamborn (15) J Goth (14) J Finlay (30) R Jaemsch (33) 53. B Colhoun (15) 44.

   CHATSWOOD: Women: Stroke: A Allsopp (24) 67. Div 1: D Cowling (30) 66. Div 2: S Beach (45) 67.

   CONCORD: Women: Stroke: Ambrose: A Dolan (42) L Kershaw (28) K White (13) B Good (22) 61.875.

   CROMER: Mxd: Stroke: Ambrose: D Sprules (15) T Edmonds (8) W Bennett (7) G Hatch (19) 53.875. Women: J Manson (16) M Naylor (21) K Brown (22) A Brimmer (19) 63.25.

   CRONULLA: Medley: Stableford: D Yates (16) 39 cb. Veteran: 9-hole: White: I Louden (12) 11.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: Div 1: B Smith (13) 39. Div 2: J Tunks (28) 37. Div 3: S Peterie (35) 36 cb.

   ELANORA: Medley: Stableford: R Hoeben (29) 41.

   EVERGLADES: Women: Stableford: A: J Crawford (27) 35. B: B Horner (42) 40.

   FORSTER: Women: Stroke: A: A Harris (19) 69 cb. A Scr: J Sampson 84. B: D Fowell (30) 64 cb. B Scr: J Lynch 92. C: J Ridgway (34) 70. C Scr: J Fortuin 104.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: W Railton (19) P King (15) 47. A: J Swinburne (11) 38. B: G McCormack (18) 39. C: P Reid (23) 43. D: C Van Der Wegen (32) 38 cb.

   GLENMORE: Mxd: Stableford: E O'Mara (16) 40.

   GORDON: Women: Stableford: 9-hole Ambrose: H Sherrard (38) L Cutler (35) C Fields (28) 23.

   GOSFORD: Women: Stroke: Medal Sep: A: A Burke (22) 71 cb. B: J Henebury (29) 68. C: L Gregory (33) 69.

   HIGHLANDS: Women: Stableford Yellow: K Ireland (27) 40.

   HURSTVILLE: Medley: Stableford 2B: White: J Auld (28) K Voss (30) 50 cb. Men: Div 1: R Wyse (15) 39 cb. Div 2: J Auld (28) 41 cb. Hole in one: R French at 11th. Women: Gold: S Hooper (39) 39.

   JAMBEROO: Women: Stroke: Foursome C'ship: J O'Brien (18) M Cook (22) 135.

   KILLARA: Women: Stroke: 36-hole: J Chrichton bt K Wood 7-5. A: R McConnell bt H Rymill 19th. Bronze 1: S Tuckwell bt W Mears 3-2. B: D Harpham bt K Sefton 20th. Bronze 2: R Ward bt L Greenwood 2-1. C: L Robertson bt M Clarebrough 3-2.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: T Macri (22) S McDonald (18) 77. 2B Scr: K Shaperd (Antill Park) R Allison 67. Men: A: H Callaghan (2) 39 cb. B: W Shiell (16) 41. C: K Hardie (23) 39. Women: 2B: A Agnew (35) C Charlton (25) 47. M Brennan (31) 39 cb.

   LONG REEF: Men: Stableford: G Cope (15) 38. Women: E Mullins (44) 40.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: F Cahill (14) 44. B: E Batsch (21) 42. C: C Hancock (27) 44. D: F McCarthy (32) 42 cb. Women: L Hayes (35) 36 cb.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: I Alcorn (18) N Ward (28) 49. Scr: D Dremin P Stafford 39 cb. Hcp: R Moffatt (14) 43. Scr: D Jones 36. Women: L Tonkin (27) 40. Veteran Women: F McGee (24) 38.

   MONA VALE: Men: Stableford: C Galloway (18) 41. Women: K Hwang (4) 37.

   MONASH: Women: Stableford: Div 1: F Boustred (19) 35 cb. Div 2: B Layden (30) 37. Div 3: D Kernot (44) 37. Scr: G Hulme 28. 4B KO f: A May L Liu bt A Koo J Park 3-2.

   MORISSET: Women: Stableford: 2B: J Jolly (41) .

   MUIRFIELD: Women: Stableford: Irish Team: Div 1: S Ra (14) M Yoon (28) Y Yang (25) C Cho (32) 103 cb. Div 2: M Sprainger (31) B Burgess (29) P Nichols (34) J Lonergan (29) 96 cb.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: C Dunlop 37. Div 2: M Power 34 cb. Div 3: D Faulkner 39.

   NORTH RYDE: Women: Stableford: A: M Shon (20) 34. B: S Hwang (26) 40.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: B Holmes (32) N Johnson (21) 48 cb. D Parsons (15) 40.

   NOWRA: Veteran: Stableford: Medal: A: P Done (17) 37 cb. B: K Pritchard (27) 44. Women: A Boadle (25) 37 cb.

   PALM BEACH: Women: Stableford: Team Agg: L Carter (32) M Bynon (34) N Dennis (34) G Flynn-Pye (34) 81.

   PYMBLE: Women: Stableford: K Leijer (45) 43, M Fox (21) 42.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Pacitti (16) T Helmrich (25) 46. A: C Piper (12) 41. B: L Hickman (19) 38 cb. C: P Illidge (23) 43. Scr: M Lisnu (The Ridge) 26.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: D Kenny (19) E Guest (27) 47. Team: Captains bt Presidents.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 4B Agg: Yellow: B Patterson (11) C Faulkner (13) 77. Div 1: B Patterson (11) 42 cb. Div 2: K Smith (26) 40 cb.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Bath (14) 34 cb. Div 2: A Arcus (29) 38. Scr: S Bath 21. Hole in one: T Holman at 3rd. Stroke: Centenary: Div 2: P Morf (28) 71. Div 3: D Deane (40) 63.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 3B: M Roberts (41) A Patel (34) P Tan (21) 46. Div 1: K Peck (16) 35. Div 2: J Kim (24) 38. Div 3: A Lee (30) 34. Div 4: M Roberts (41) 35.

   SHELL COVE: Men: Stableford: J Reynolds (24) 43, G Barling (9) 42 cb, J Ellison (13) 42 cb. Scr: S Heniuk 34. Women: R Brown (24) 28.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Agg: White: C Woodhouse P Garrick 81. A: J McKendrick (12) 39 cb. B: M Raveneau (14) 45. C: C Woodhouse (23) 47. D: P Kidd (36) 41.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: J Martorana (26) 44.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: D Flanagan (6) 43. B: B Pollock (17) 48. C: E Murphy (36) 48. Women: Yellow: Div 1: D Buckley (27) 45. Div 2: L Gallagher (39) 47.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: Div 1: D Biebrick (9) 28 cb. Div 2: S Hall (25) 36. Snr White: G Panaretos (20) 44. Women: Stroke: 4B KO semi-f: P Pitsawong J Jordan bt J McDade H Parkes 1up, D Wilmshurst C Phibbs bt G Squires J Tracy 2-1, C O'Brien L Undy bt L McIntosh M Wynyard 4-3, H McHugh H Tsoukaris bt C Cameron S Wright 4-3.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: S Kelly (15) P Bridge (15) 76. 2B Scr: J Clarke A Baker 71. A: S Donlan (6) 38 cb. B: S Kelly (Oatlands 16) 40. C: J Dwyer (25) 38 cb. Hole in one: J Hedrick at 16th. Women: Stroke Medal Sep: Gold: A: H Haynes (5) 72. B: R Avery (31) 63. C: P Gear (33) 77. 54-hole C'ship: A Scr: H Haynes 238. L Lavelle 251. B Scr: D Crofts 302. Y Bell 311. C Scr: B Webster P Gear 333.

   STRATHFIELD: Women: Stroke: C'ship: Div 1: J Byun (16) 65 cb. Div 2: N Urch (20) 63 cb. Div 3: M Savage (32) 68.

   TALLWOODS: Women: Stableford: J Hicks (32) 40. M Mellick (40) 35.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: C Cummins (21) T Moutzouris (16) 77. Hcp: D Bissell (13) 43. Scr: P McFadyen 34. Veteran: A Smith (31) 48.

   THE LAKES: Men: Stableford: T Wacher (24) 39. Women: Div 1: E White (13) 34. Div 2: A Klineberg (44) 35.

   THE RIDGE: Men: Stableford Black: Div 1: R Henderson (13) 39. Div 2: R Anderson (Eastlake 24) 41. Scr: M Hudson (Kooindah Waters) 27. Women: A Whale (33) 41.

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: D Johnston (22) 41. Div 2: G Wills (34) 40. Div 3: R Keyes (43) 37.

   WAKEHURST: Women: Stableford: 2B Agg: V Faurby (29) M Gerner (27) 70. A: L Riley (20) 37. B: A Avis (27) 37. C: J James (41) 37.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: T Millan (23) A Wiffen (19) 49. 2B Scr: P Dowd J Vidigal 36. A: G Keeley (11) 40 cb. B: S Blundell (17) 41. C: A Wiffen (19) 45.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: Y Gokson (30) 42. Div 2: N O'Regan (42) 40 cb.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: A Rannaste (15) 41.

   WINDSOR: Women: Stableford: A: J Young (17) 38, L Seale (19) 37 cb. B: K McMurdo (26) 42, B Barnett (27) 41. C: T Grieg (33) 39, D Haigh (32) 38 cb. D: J Mullan (45) 38, V Horsborogh (45) 36 cb.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: Div 1: S Furness (29) 38. Div 2: V Smith (34) 41.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Div 1: L Fuller (21) 67. Div 2: P Webb (29) 72. Div 3: S Bourne (30) 69. Div 4: B Noyes (45) 67. Div 1 Scr: D Rann 80. Div 2 Scr: L Banduch 96. Div 3 Scr: C McKellar 101. Div 4 Scr: C Callinan 113. Gold Medal: L Fuller (21) 67. Medal Aug: Div 1: L Fuller (21) 67. Div 4: B Noyes (45) 67. Captain's Trophy: J Morris (22) 74.

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MACARTHUR: Monday X-League Rd 3: Worm Burners 1 (-10) lost to G.O.L.F. 2 (-8) Volvo 2 (-13) bt Pro Hackers 1 (+9) Swing N A Miss 1.5 (-20) sq The Shankers 1.5 (even), Winx 3 (-2) bt Sultans of Swing 0 (+12), Putting from the Rough 3 (even) bt Dragons 0 (even).

22 May 2018
ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: P Newton (36) K McGreavy (21) 45. 2B Scr: N Wood (3) B Murdoch (16) 33. A: N Wood (3) 34. B: S Wheatley ... more
NSW Golf