NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Park (21) 38 cb. Div 2: S Leem (45) 47.

   AVALON: Men: Par: G Isherwood (19) 3 up.

   AVONDALE: Women: Stroke: Foursome qlfrs: Div 1: N Carr-Boyd S Barker (11.5) 70.5. Div 2: R Sevier K Williams (26.5) 76.5. Div 3: L King N Brownie (29) 73.

   BALGOWLAH: Women: Stroke: C'ship: Div 1: S Patterson (24) 72 cb. Div 2: L Hoffman (35) 64.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Richards (25) 41.

   BAYVIEW: Mxd: Stableford: 2B: I Sablatnig (21) G Walker (30) 52. Men: Div 1: K Smith (17) 43. Div 2: I Sablatnig (21) 41 cb. White: M Farrell (36) 41 cb. Women: 2B: Gold: B Jenkinson (30) A Toohey (35) 47 cb. Div 1: J Chung (16) 41. Div 2: M Hicks (27) 39 cb.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: A: L Quattromani (21) 75 cb. B: A Toy (28) 64. C: P Gibalow (45) 71. Gold Medal: A Toy (28) 137.

   BEXLEY: Women: Stableford: Split Six: P McMahon (36) K Hickey (33) M Vella (33) C Clark (38) 91.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: 2B: M Campbell (19) G Stubbs (29) 49.

   BOTANY: Women: Stableford: Div 1: P Fulford (27) 36. Div 2: J Browne (34) 41 cb.

   BOWRAL: Women: Stableford: R Downing (35) 39.

   BREAKERS: Men: Stroke: Medal Sep: A: R Petrie (15) 63. B: M Laws (17) 64. C: B Davis (26) 88. D: W Jackson (32) 67. A Scr: S Adlard 71. B Scr: J Perry 80. C Scr: W Webber 88. D Scr: R O'Grady 98.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: 2B Agg: G Cohen (17) G Rendall (28) 85. S Thompson (27) 45 cb.

   CAMMERAY: Women: Par: K Wood (32) 2 up. Stroke: C'ship: M Koeninger bt P Torpy 6-4. Bronze: J Hughes bt S Jalili 5-4.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: Div 1: F Keane (18) 33. Div 2: L Garrad (35) 34. Div 3: B Regan (45) 46.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: G Nasrumallah (8) R Chevell (21) 51. 2B Scr: J Kindred D Day (Penrith) 41 cb. A: G Nasrumallah (8) 43. B: Y Kwon (17) 41. C: U Jung (34) 39.

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: K Heathcote (14) D Cameron (16) 81 cb. K Boyce (31) 43 cb. Hole in one: K Boyce at 2nd.

   CHATSWOOD: Women: Stroke: C'ship: A: A Richardson (11) 66. B: S Charnock (27) 67. C: D Duggan (34) 72. Scr: A: A L Richardson 77. B: J Caithness 94. C: D Duggan 106.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: L Horton (18) 40. Div 2: J Betts (24) 41. Div 3: M McCluskey (39) 39.

   CROMER: Veteran: Stableford Irish Team: Yellow: R Hall (29) K Russo (29) D Hearn (31) E Andres (27) 89.

   CRONULLA: Medley: Stableford: D Raisin (32) 40. Scr: D Priest 33. Veteran Men: White: D Birdsall (28) 30.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: 3B: D: S Gym M Song K Park L Kim 125.

   ELANORA: Men: Stableford: M Renshaw (14) 39.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: S Crane (27) 39. Div 2: M McCarthy (36) 34 cb.

   FORSTER: Women: Stableford: A: A Lawson (27) 38 cb. B: J Odgers (39) 37 cb.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: P Green (17) R Staunton (21) 79. 2B Scr: K Moodley J Wheatley 62. A: M Knight (10) 43. B: P Green (17) 42. C: J You (22) 43. D: G Monaghan (29) 38.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: M Mullins (26) 38. Div 2: S Orth (43) 40.

   GOSFORD: Women: Stableford: Team: F Levenspiel S Laybutt L Cruickshanks J Wicks 99.

   HIGHLANDS: Women: Stroke: G Reid (33) 75.

   JAMBEROO: Women: Stableford: Div 1: M Cook (21) 32. Div 2: C Legge (25) 38.

   KILLARA: Women: Stableford Irish Team: Green: Div 1: K Sefton (27) L Hayman (28) P Stevens (25) J Sindel (29) 89. Div 2: N Clark (25) K Allen (22) E Wells (24) 80.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B Agg: R Hendriks B Rashford 72 cb. Men: A: C Currie (11) 40. B: R Morisson (19) 40 cb. C: J Robertson (36) 38 cb. Women: T Burke (29) 38.

   LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: S Wanta (22) K Koobthong (10) 67 cb. 2B Scr: D Abbott (PGA) M Brown 62. Medal Sep: A: K Koobthong (10) 40. B: B Wangsa (19) 35. C: A Jones (25) 34. Women: 2B: H Lowe (16) M Gear (20) 65 cb. K Peel (35) 35.

   LONG REEF: Men: Stableford: K Taylor (26) 41. Women: S Dewell (40) 40.

   LYNWOOD: Medley: Stroke White: N Rogers (7) 68, L Khoo (20) 71, M Duffin (19) 73.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Mxd: Ambrose: E Wulff P Kember L McDonald A Smart (7.75) 56.25.

   MANLY: Women: Stableford: A: C Gordon (15) 35 cb. B: C Mater (28) 35 cb. C: A Galloway (41) 36. Stroke: A: S Simatis (11) 74. A Scr: S Simaitis 85. B: D Ford (21) 82. C: G Thompson (24) 71. C Scr: G Thompson 95.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: C Sparks (17) T Harrison (14) 75. 2B Scr: P Gregory R Aslanis 55. Hcp: M Granger (19) 43. Scr: D Cremin 31. Women: 2B: J Winter (24) D Forrester (33) 48 cb. J Priem (18) 41. Veteran Women: W Troy (35) 39.

   MONA VALE: Men: Stableford: S Crittenden (17) 44. Women: J Pinkham (41) 35 cb. 9-hole: A Mackrill (42) 19 cb.

   MONASH: Women: Stroke: Div 1: S Manning (15) 76. Div 2: M Moon (19) 74. Div 3: A Coates (27) 75. Div 4: C Davis (44) 71. Div 1 Scr: I Garay 82. Div 2 Scr: M Moon 93. Div 3 Scr: A Coates 102. Div 4 Scr: R Hickey 104. Gold Medal: B Layden (30) 76.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B multi: M Knudson (30) P Newman (36) 72. Div 1: L Saunders (12) 36. Div 2: J Benjamin (27) 37. Div 3: H Moore (34) 35.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: C Dunlop 36. Div 2: E Plowman 39. Div 3: L Schmidt 35.

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Foursome: M Brewer C Hughes (35) 68. Scr: L Park E Shin 91.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Wilson (25) S Wilson (22) 43 cb. Trophy: P Rix (15) 39.

   PACIFIC DUNES: Stableford Veteran Men: White: J Pocock (21) 41. Veteran Women: D Lewis (14) 37.

   PALM BEACH: Women: Stroke: 2B Agg: G Pearce (25) J Watts (29) 68.

   PYMBLE: Women: Stableford: K Rowland (14) 38, B Beare (25) 38.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: W Hamilton (22) P Smith (16) 78. A: R Deeks (7) 40. B: T Morelli (19) 38. C: W Hamilton (22) 43. Scr: J Hughes 30.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: Team: M Byrne (27) L Cahill (30) F Lee (29) A McBurnie (24) 90. Scr: G Whitney M Stringer M Bailey S Croft 39. Hole in one: J Davis at 8th.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: A Aston (25) B Elliot (29) 47 cb. Div 1: A Doak (18) 38. Div 2: R Teaken (20) 42.

   ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: Div 1: L Ballhausen (15) 1 down. Div 2: J Blann (27) 3 up cb. Scr: A Haege 11 down. Stableford: Centenary: Div 1: S James (26) 35. Div 2: Y Lewis (39) 41.

   RYDE-PARRAMATTA: Par: Team: P Mackay (45) K Stasukaitis (38) J Dunkin (38) A Clarke (15) 17 up. Scr: F Park Y Lee G Lee J Seo 2 down.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B multi: White: R Pryke (24) A Larter (6) 90. A: A Larter (6) 40. B: D Tunbridge (15) 40 cb. C: M Hemsworth (20) 40 cb. D: D Baskerville (29) 41 cb.

   SHOALHAVEN HEADS: Women: Stableford: Irish Team: B Hardie (38) E Faith (31) F Percival (27) K Hansen (25) 83.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: A Poulter (22) 44.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Davies (8) 41. B: C McDonald (16) 45. C: B O'Malley (36) 46. Women: Yellow: Div 1: B Donovan (28) 39. Div 2: D Glover (36) 40.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: 4B KO semi-f: P Pitsawong J Jordan bt D Wilmshurst C Phibbs 5-4, H McHugh H Tsoukaris bt C O'Brien L Undy 1up. Stableford: Div 1: J McDade (18) 35. Div 2: M Sharma (30) 35. Snr White: B Thistlethwaite (21) 37 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Plant (20) L Robinson (18) 47 cb. A: G Hann (Castle Hill 5) 36 cb. B: L Wickes (17) 17. C: M Hunt (24) 39. Women: Stroke Medal Sep: Gold: A: M Bolton (11) 77. B: D Smith (30) 78. C: B Webster (33) 79.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: R Hong (17) 37. Div 2: G Field (33) 35.

   TALLWOODS: Veteran: Stroke C'ship: White: A: J Cutler 166. B: W Byrnes 179. C: H Kettniss 196. Hcp: A: B Lieberman (15) 143. B: S Murray (20) 138. C: B Ruff (26) 151. Women: Stableford: P Nicol (30) 41.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: L Goodier (21) R Pereira (24) 72. Hcp: T Moutzouris (15) 37 cb. Scr: T Jay 32 cb. Hole in one: D Clarkson at 8th. Veteran: B Goldschmidt (28) 45.

   THE LAKES: Men: Stableford: R Green (16) 36. Women: Div 1: K Archer (15) 36. Div 2: R Edson (22) 35. Stroke: C'ship: M Hogan bt M Wilcox 1up. Bronze: Y Lin bt X Macklinshaw 2up.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: H Fox (36) R Van Den Nouwelant (20) 87. Men: Div 1: J Mexon (19) 38 cb. Div 2: J Bruce (29) 43. Women: S Dean (35) 37. Scr: B Watson (Asquith) 32.

   TOUKLEY: Women: Stableford: 4B: J Knight (24) K Coventry (44) 49.

   WAKEHURST: Women: Stableford: 2B Agg: L Myers P Humphries (38) 71. A: J Reid (13) 37. B: R Lee (23) 41. C: R Thomas (32) 39.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Olejniczak (30) V Gallen (18) 48 cb. J Ogle (28) 43.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: C Kwanten (34) 39. Div 2: J Eyre (35) 42.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford White: R Peters (13) 39.

   WOOLLAHRA: Women: Stroke: Gold Medal: A: P Formosa (19) 68. B: S Zerby (35) 65.

   WOOLOOWARE: Women: Stableford: Trophy: C Mackenzie (32) S Sanfilippo (33) 49. M Frazer (16) S Sutherland (9) 46.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MACARTHUR: Monday X-League rd 4: Volvo 1 (0) lost to Winx 2 (-3), Putting From The Rough 1 (-4) lost to The Shankers 2 (-2), Swing N A Miss 3 (-19) bt Pro Hackers 0 (-11), Dragons 0 (0) lost to G.O.L.F 3 (0), Worm Burners 1 (+4) lost to Sultans of Swing 2 (-10).

22 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: Team: A Nam (25) S Kim (29) S Cho (35) M Park (33) 110. Scr: J Merrick L Mullard R Henry K Hemingway 71. more
NSW Golf