NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: C'ship: Div 1: C Street (20) 71. Div 2: I Cheong (26) 66. Div 3: S Death (31) 74. Div 1 Scr: J Merrick 81. Div 2 Scr: I Cheong 92. Div 3 Scr: S Death 105. Stableford Yellow: J Ferguson (34) 36.

   AVALON: Men: Stableford: J Nicol (20) 38.

   AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: C Shugg (15) 41. Div 2: P James (26) 39. Div 3: J Simons (37) 35 cb. Stroke: Foursome C'ship: Div 1: S Thompson J Stevens bt L Sung L Myles 2-1. Div 2: J Bunting J Rowe bt R Sevier K Williams 1up. Div 3: J Elmslie J Jessep bt P Lawson J Markley 19th.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: K Rae (7) 37. B: R Earl (16) 41. C: G Katsoulis (27) 40.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (28) 49.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: N Harris D Nelson 77. Men: Div 1: S Crittenden (14) 38. Div 2: S Brown (20) 44. Women: Div 1: J Abrahams (22) 40. Div 2: M Bakker (28) 40. Stableford 2B Agg: Gold: M Bakker A Hinton 78.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: C'ship: A: M Whitby (23) 66. B: R Whitehead (30) 69. C: P Gibalow (45) 72 cb.

   BEXLEY: Women: Stableford: L Houghton (41) 28.

   BONDI: Women: Stableford: A Cowper (27) 28.

   BONNIE DOON: Women: Stroke: Div 1: D Rose (16) 79. Div 2: N McDonnell (23) 74. Div 3: G Parker (33) 79. Div 4: L Walker (39) 37.

   BONVILLE: Women: Stableford: 2B: D Habgood (15) P Rooney (16) 47. M Sullivan (35) 36.

   BOTANY: Women: Stableford: Div 1: W McCauley (26) 39. Div 2: J Browne (32) 40.

   BOWRAL: Women: Stableford: A Geddes (22) 39.

   BREAKERS: Men: Stableford: A: M Chilvers (13) 44. B: C Coote (18) 40. C: K Mehl (23) 41. D: R Clancy (29) 38.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: R Wilson (35) 45 cb.

   CAMMERAY: Women: Stableford: 2B Agg: L Kwan (39) S Sutherland (29) 70. L Kwan (39) 39.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Ambrose: P Howe L Kelly G Marsden (13) 64.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: B Smith (23) B Arnold (20) 51 cb. 2B Scr: M Hargraves A Wiffin (PGA) 39. A: L Srour (Liverpool 10) 40 cb. B: G Rosman (15) 41. C: B Smith (23) 42.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: O Oberholzer (22) C Beard (32) J Vatiliotis (31) S Ewing (23) 57. A: I Moon (17) 44. B: P Clark (22) 44.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: C Boorman (21) 36. Div 2: S White (31) 41. Div 3: R Boylan (37) 40. Gold Medal: A Allsop (22) 67. Hole in one: S White at 11th.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: S Phillips (9) 37. Div 2: K Daisley (22) 35 cb. Div 3: L Richardson (40) 41.

   CRONULLA: Medley: Stableford: E Sharpe (8) 44. A Scr: E Sharpe 36. Veteran: Stableford Split Six: White: M Daly (5) J Crean (0) M Holman (1) A Watts (-1) 67.

   CUMBERLAND: Men: Stroke: 54-hole C'ship: Div 2: S Colussi 233. Div 2 Scr: L Kolenko 305. Div 3: E Farrar 227. Div 3 Scr: Y Avery 325. Women: Div 2: S Colussi (27) 77. Div 2 Scr: M Paterson 101. Div 3: E Farrar (36) 73. Div 3 Scr: Y Avery 106. Stableford: Div 1: H Cho (20) 35 cb. Div 2: Y Cho (35) 36.

   ELANORA: Men: Stableford: J Robinson (12) 39.

   EVERGLADES: Par: Div 1: P Clarke (18) 1 up cb. Div 2: L Stevenson (31) 2 down. Div 3: C Walker (34) 2 up.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: Ambrose: B Dunn (45) L Middling (26) H Spartalis (31) 57.

   FORSTER: Women: Stroke: Medal Oct: A: A Harris (19) 66. A Scr: S Stokes 89. B: J Simpson (25) 68. B Scr: S Greentree 98 cb. C: W Dorahy (35) 68. C Scr: J Fortuin 114. Gold Medal: A: A Harris (19) 66. B: S Greentree (23) 75. C: J Ridgway (31) 75.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: P Oxley (20) J Alleaume (28) 47 cb. A: J Carpenter (12) 44. B: D Atkinson (18) 46. C: P O'Sullivan (22) 39. D: K Jones (28) 42 cb. Hole in one: R Martin at 17th.

   GORDON: Women: Stroke: Div 1: J Bergin (26) 63. Div 2: M Day (33) 63.

   GOSFORD: Women: Stroke: C'ship: A: H Potter (14) 69. B: J Fitzgerald (26) 65. C: K Walker (35) 71. A Scr: H Potter 83. B Scr: J Fitzgerald 91 cb. C Scr: K Walker 106.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Croot (16) 45. Div 2: J Fairbairn (24) 43 cb. Women: Gold: M Kofron (32) 44.

   JAMBEROO: Women: Par White: L Beringer (21) 2 up.

   KAREELA: Women: Stableford: Irish Team: S Millar L Horton N Pettit-Young I Culbert 105.

   KILLARA: Women: Stroke: Div 1: D Cooper (18) 69. Div 2: G Lindsay (27) 72. Div 3: R James (34) 73. Div 4: S Robb (38) 71. Scr: J Crichton 76. Medal: S Robb.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B multi: R Allison (0) Y Fitton (Macquarie Links 4) 72. 2B Scr: P Lonard (The Lakes) B Kimmorley (Cabramatta) 62. A: B Kimmorley (Cabramatta 10) 37. B: H Bowerman (16) 39. C: D Holmes (36) 37. Women: Stroke: Div 1: T Wood (6) 77. Div 2: M Brennan (30) 79. Stableford: L Richards (17) 32. Medley: Hole in one: D Gascoine at 3rd.

   LEURA: Stableford Veteran Men: White: J Bednarski (25) 40 cb. G Houlison (36) 40. P Jones (16) 38. Women: Par: V Marshall (31) 5 up. D Pinch (33) 1 up. C Moore (22) sq.

   MANLY: Women: Stroke: A: B Pattinson (17) 71. A Scr: C Gordon 86 cb. B: J Allison (28) 75. B Scr: A Gray 100. C: J Murray (34) 78. C Scr: J Murray 112. Trophy: T Love (22) 72.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: S Husband (13) V Stoyanof (10) 50. 2B Scr: D Cremin B Halls 39. A Sheilds (18) 40 cb. Scr: D Jones 33. Women: Stroke: J Bevan (8) 72. Div 1: K Phillips (25) 61 cb. Div 2: J Morgan (28) 62. Veteran: Div 1: N Hall (17) 61. Div 2: J Granger (26) 64 cb.

   MONA VALE: Medley: Stableford: J O'Sullivan (36) 41. Women: 9-hole: D Matheson (45) 15.

   MONASH: Women: Stableford: Div 1: J Park (16) 36. Div 2: C Rumbal (30) 36. Div 3: D Spanswick (36) 39.

   MORISSET: Women: Stableford: C Andrews (23) 42. D George (28) 43. L Hollman (40) 43.

   MUIRFIELD: Women: Par: 2B: Div 1: J Yoo (20) L Le Bas (27) 10 up. Div 2: J Baikie (35) L Laing (27) 8 up.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Hudson Cooma (29) G Lambert (16) 50 cb. Trophy: J Firkin (24) 46. Hole in one: E Evans at 15th.

   PALM BEACH: Women: Stableford: M Gee (26) 38.

   PYMBLE: Women: Stroke: C'ship: Div 1: L Banducci (15) 70. Div 1 Scr: K Cant 79. Div 2: G Kalaf (18) 73. Div 2 Scr: G Kalaf 91. Div 3: S Coates (25) 69. Div 3 Scr: S Coates 94. Div 4: P Opie (32) 70. Div 4 Scr: P Opie 102.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Wilkinson (16) P Sailer (25) 51. A: B Taylor (11) 40. B: V Edwards (18) 38. C: P Illidge (23) 46. Scr: C McMahon 35.

   ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: C Wigham (26) 61. Div 1 Scr: H Kelly 77. Div 2: S Simon (28) 62. Div 2 Scr: S Simon 90. Div 3: P Eaton (33) 66.

   ROSNAY: Veteran: Stableford Yellow: Div 1: C Mitchell (18) 45. Div 2: N Newstead (31) 44 cb.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Centenary: Div 2: J Lampe (25) 33. Div 3: M Topic (35) 34 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Div 1 Scr: J Seo 86. Div 1: L Kim (17) 75 cb. Div 2 Scr: B Younglee 98. Div 2: L Camp (32) 74. Div 3 Scr: G Liu 104. Div 3: M Cuthbert (33) 76. Stableford: N Brentnall (45) 35.

   SHELL COVE: Men: Stableford: Z Hegedus (22) 41 cb. G Riekie (16) 41. Scr: C Mitchell 40 cb. Women: S Ryan (18) 26.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Agg: White: N Smith (28) P Robinson (27) 83. A: G Craig (12) 39. B: P Garrick (18) 41 cb. C: P Brown (20) 43. D: N Smith (28) 50.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: R Cross (18) 40.

   ST MICHAELS: Snr Stableford White: N Foord (8) 38. Women: Stroke: Div 1: K Bennett (1) 73. Div 2: J Jordan (26) 72. Medal Oct: Div 1: H Parkes (22) 80. Div 1 Scr: K Bennett 74. Div 2: C Ting (26) 74. Div 2 Scr: J Jordan 98.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par: 4B: G Latimore (17) S Pegler (21) 10 up cb. White: A: R McCormack (11) 4 up. B: F Wernicke (16) 4 up cb. C: B Chung (Castle Hill 21) 6 up. Women: Stroke Medal Oct: Gold: A: S Morrissey (16) 76. B: B Webster (32) 73. C: J Gates (36) 84.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: L Rasiah (16) 39. Div 2: A Hoad (23) 36.

   SVGA at Liverpool: Snr Stableford White: A: K Van Eoen (13) 37. B: M Channells (18) 39. C: B Watkin (30) 38 cb.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: B Green (29) T Smith (27) 76. M Cross (19) 41 cb. Scr: T Jay 31. Veteran: R Paterson (24) 45 cb.

   THE LAKES: Men: Stableford: M Cleary (18) 41. Women: Div 1: E Walker (18) 39. Div 2: C Doyle (26) 41.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: E Sargent (29) G Sargent (36) 107. Men: Div 1: A McHardy (9) 43. Div 2: G Wilson (33) 49. Women: E Sargent (29) 41. Scr: S O'Toole 36.

   WAKEHURST: Women: Stableford: 4B: C Carlyon (28) A Avis (26) 49.

   WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Walker (2) G Vine (16) 49 cb. T Morgan (14) 43.

   WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: S Kelly (21) 40 cb. Div 2: A Beckwith (32) 43. Div 3: B Chant (38) 46. Captain's Trophy: J Angell (35) L Griggs (41) 81. President's Trophy: J Cowell (38) 81. B Chant (38) .

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P Ryan (24) 40.

   WINDSOR: Women: Stroke: C'ship: A Scr: D Shearer 85. A: H Mok (22) 75. B Scr: P Banting 99. B: J Wakefield (25) 75. C Scr: G Hooker 101. C: L Bartlett (31) 74 cb. Stableford: C Lee (41) 34. C Chee (42) 33 cb.

   WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: P McMahon (25) 73. B: V Smith (33) 73. C: S Stewart (34) 69.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Div 1: C Page (19) 73. Div 1 Scr: S Sutherland 86. Div 2: P Huthwaite (28) 69. Div 2 Scr: V Hewitt 100. Div 3: L Varney (31) 69. Div 3 Scr: M Cozens 105. Div 4: D Bonnitcha (34) 76. Div 4 Scr: V Brown 116.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MACARTHUR: Monday X-League Rd 7: Dragons 0 (even) lost to Swing N A Miss 3 (even), The Shankers 2 (-4) bt Worm Burners 1 (+15), Putting From The Rough 3 (-9) bt Sultans of Swing 0 (+23), Pro hackers 2 (-3) bt Winx 1 (+5), G.O.L.F 1 (+1) lost to Volvo 2 (-8).

17 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: 2B Agg: C Kim (20) S G Kim (18) 73. S Kim (18) 39. more
NSW Golf