NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: C Boyd (17) 40. Div 2: K Song (32) 38.

   AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: J Stevens (12) 72. Div 2: Y Booth (22) 72. Div 3: H Maltby (31) 75 cb. Scr: S Thompson 78. Captain's Trophy: L Giblin (21) 78.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: J Thorburn (28) 34. Div 2: M Conway (34) 35.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford 2B: White: R Ricketts (13) J Hunter (8) 47. J Mitchell (20) M Taylor (25) 44. Hole in one: G Prideaux at 17th. Super Veteran: A: D Williams (9) 37 cb. B: E Yates (17) 38 cb. C: R Griffith (24) 48.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: F O'Brien (29) 47.

   BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: R McWhirter D Kammerl 73. Div 1: O Poate (7) 38. Div 2: R McWhirter (17) 37. Women: 2B Agg: M Penfold H Larsen 72.

   BEVERLEY PARK: Women: Stroke: A: H Gauci (18) 71. B: R Atikin (23) 72 cb. C: G Horder (44) 71. C'ship: A Scr: P Chalmers 260. B Scr: G Button 290. C Scr: N Hansen 323.

   BEXLEY: Women: Stableford: 12-hole: C Clark (37) 27.

   BONDI: Women: Stableford: E Wong Doo (35) 26.

   BONNIE DOON: Women: Stableford: Div 1: S Jackson (17) 38. Div 2: H Jourdain (23) 39. Div 3: S Dunn (33) 39. Stableford Gold: Div 4: S Palmer (38) 40.

   BONVILLE: Women: Stableford: D Habgood (13) 32.

   BOTANY: Women: Stableford: Div 1: P McCanna (18) 33 cb. Div 2: D Bradshaw (30) 38. Div 3: C Thomas (42) 39 cb.

   BOWRAL: Women: Stroke: Div 1: A Geddes (20) 73. Div 2: R McGinnes (30) 74 cb. Div 3: F Frith (33) 69.

   BREAKERS: Men: Stableford: 2B: T Kelly (25) S Goodwin (18) 50. S Goodman (18) 40.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: G Hempstead (20) 50. 36-hole: G Hempstead (20) 93. Stroke: T Barnes 149.

   CAMMERAY: Women: Stableford: K Scott (22) 32.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: C'ship: Div 1: J Smith (23) 72. Div 2: K Shanley (26) 70. Div 3: M Bland (39) 69.

   CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: T Foley (29) G Scarlett (21) 51. 2B Scr: M Hargraves A Wiffin (PGA) 37. A: M Hargraves (6) 37 cb. B: J Kim (19) 43. C: C Wilkinson (28) 42.

   CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: T Diggins (16) M Reckling (19) 49. A: T Diggins (16) 41. B: M Reckling (19) 44.

   CHATSWOOD: Women: Par: Div 1: C Boorman (20) 3 up. Div 2: D Hearn (27) 2 up. Div 3: C Salter (40) 1 down.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: S Phillips (9) 39. Div 2: M Whiter (26) 40. Div 3: M Jones (34) 39 cb.

   CRONULLA: Medley: Stableford: R Hutt (28) 43. Scr: I Macauley 31. Veteran Men: White: K Brown (30) 33.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: R Waite S Long 43 cb. Div 1: S Son (12) 39. Div 2: M Ko (28) 36. Div 3: R Waite (37) 38.

   ELANORA: Men: Stableford: J Randall (20) 40.

   EVERGLADES: Women: Stableford: 2B Agg: M Coutts (36) P Myles (34) 68. Div 1: H Burr (21) 39. Div 2: C Yu (30) 34. Div 3: R Wright (38) 35.

   FORSTER: Women: Stroke: American Foursome: D Patch D Fowell 68.875. Scr: J Sampson J Cush 81.

   GLENMORE: Medley: Stableford: 4B: J Childs (30) S Barwick (23) 50. J Childs (30) 43.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: M Algeo (30) 33. Div 2: P Pitt (38) 36. Stroke: Bronze: L Cutler bt J Garling 3-2.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: G Costello (20) 40. Div 2: T Payne (25) 43. Women: Gold: L Fryirs (30) 38.

   KAREELA: Women: Stableford: A: C Fifield (21) 37. B: V Vortouni (27) 40. C: R Ryan (42) 36. Stroke: Gold Medal: C Ashton (33) 66. Scr: K Gillson 85.

   KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: J Curtis (20) 38. Div 2: J Lloyd (24) 40. Div 3: S Pike (33) 36. Div 4: J Wilkinson (37) 32. Scr: D Cooper 20.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B: M Brinckly R Barwick 45. Men: A: G Kershaw (6) 42. B: G Kay (13) 38. C: M McKissock (22) 34. Women: T Burke (27) 35.

   LAKESIDE: Men: Stableford: A: B Challis (9) 39. A Scr: S Shanahan 35. B: B Brown (16) 38. B Scr: B Agnew 25. C: A Jones (16) 40 cb. C Scr: M Murray 17. Women: 2B Agg: J McKechnie (21) C Smidt (18) 69. A Agnew (33) 37.

   LONG REEF: Men: Stableford: P Anderson (19) 39. Women: J Hensman (31) 38.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: M Powell (11) 42.

   MACARTHUR VETERANS at Camden: Men: Stableford: A: N Hoskin (8) 43. B: P Clarke (21) 41. C: C Brookes (22) 37 cb. D: B Salter (33) 40 cb. Women: S Carter (43) 41.

   MANLY: Women: Stableford: A: I Fear (19) 38. B: R Gold (25) 42. C: P Carroll (45) 37.    C'ship qtr-f: A: A Hutchinson bt J Amate 4-3, A Mueller bt J Meagher 2 up, C Gibbons bt S Simaidis at 19th, B Haskins bt K Tallack 3-2. Semi-f: Bronze 1: S Cockrell bt J Sillar 4-3, L Amos bt C Moynihan 8-6, G Fitzharding bt D Spears 3-2, R Cockburn bt P Doherty 4-3. Bronze 2: R Cain bt L Jimenez 2-1, E Hodgson bt H Crott 7-6, S Salvage bt K Collier 5-4, S Kingsmill bt P Barry 7-6.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Hennessey (10) S Ford (12) 78. 2B Scr: D Cremin P Harrison 62. Hcp: P Harrison (20) 41 cb. Scr: D Jones 35. Women: Stroke: J King-Gee (25) 63 cb. Scr: J Bevan 76. 54-hole C'ship: Div 1 Scr: J Bevan 223. C Mitchell 236. Hcp: C Jones (16) 196. Div 2 Scr: J King-Gee 266. J Iredale 269. Hcp: J King-Gee (25) 191. Div 3 Scr: J Johnson 281. D Thompson 290. Hcp: D Thompson (31) 195. Veteran: J Johnson (28) 63.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: J Benjamin (25) B Lucas (18) 40 cb. Div 1: A Johnson (13) 38. Div 2: J Benjamin (25) 40. Div 3: E Gold (32) 35.

   NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: S Davies 39. Div 2: T Johansen 39. Div 3: C Harrington 40.

   NORTH RYDE: Women: Par: Div 1: A Stubbs (9) 5 up. Div 2: K Drury (29) 3 up. Div 3: S Reyburn (33) 3 up. Div 4: M Saunders (36) 4 up.

   NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: J Doolan (23) A Doolan (19) 50. J Doolan (23) 45.

   PALM BEACH: Women: Stableford: 2B multi: M Brown (41) M Hoffmann (30) 56.

   PYMBLE: Women: Stableford: S Franklin (18) 40. L Turner (27) 38.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: B Bourke (24) G Campbell (16) 47. A: K Smith (13) 36. B: J Backhouse (16) 37. C: L Rapp (24) 39. Scr: R Walton 27.

   ROSEVILLE: Women: Par: D Kenny (21) sq cb. B: R Petersen (32) 1 up cb. C: W Cope (42) 1 up.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 4B: Yellow: A: R Parker (20) J Samarasinghe (26) 50. Div 1: M Farrell (16) 44. Div 2: J Samarasinghe (26) 44.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: M Brown (11) 35. Div 2: D Mitchell (36) 38. Scr: M Brown 24.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Div 1: H Ma (15) 74. Div 1 Scr: C Fairclough 90. Div 2: G Mercer (28) 78. Div 2 Scr: B Younglee 104. Div 3: J Dunkin (38) 72. Div 3 Scr: L Salmon 118. Stableford: Div 4: J Giffith (45) 25. Stroke: C'ship: Div 1 Scr: H Ma 274. Div 1: L Kim (17) 236. Div 2 Scr: B Younglee 310. Div 2: B Reynolds (25) 238. Div 3 Scr: L Salmon 341. Div 3: J Dunkin (38) 232. Stableford: Div 4: P Mackay (45) 74.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B multi: White: M Carbonaro (18) P Colman (18) 88. A: R Bulter (10) 43. B: P Colman (18) 43. C: G Barwick (24) 39 cb. D: T Cameron (28) 42.

   SHOALHAVEN HEADS: Women: Stableford: Div 1: M Schott (18) 39. Div 2: F Howes (36) 34. Div 3: E Dick (41) 27. Team: P Rea (37) G Kovacs (40) A Blyth (40) 33.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: G Ryan (21) 41.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Beehag (7) 42. B: R Finlay (13) 44. C: F Stewart (21) 49. Women: Stableford Yellow: Div 1: J Nethery (21) 43. Div 2: L Gallagher (36) 40.

   ST MICHAELS: Women: Stroke: Div 1/Medal: P Pitsawong (8) 81. K Bennett (2) 76. Div 1 Scr: K Bennett 78 cb. Div 2/Medal: H McHugh (33) 76. M Wynyard (29) 76. Div 2 Scr: M Wynyard 105. Stableford Medal: Yellow: Div 3/Medal: C Kennedy (38) 40. Stroke: 54-hole C'ship: Div 1 Scr: K Bennett 229. Div 1: K Bennett (1) 226. Div 2 Scr: L Brown 315. Div 2: H McHugh (33) 241. Stableford Yellow: A Moore (35) 102.

   STONECUTTERS RIDGE: Men: Stableford 4B: White: M Yeomans (Coffs Harbour 17) A Wilson (11) 48. A: G Hann (Castle Hill 6) 42 cb. B: T Gamble (21) 43. Women: 2B multi: K Fryer (14) H Haynes (3) 71. A: K Fryer (14) 39. B: S Golebiewski (26) 41. C: V Kennerson (33) 37.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Choi (19) 39. Div 2: G Kim (24) 39 cb.

   TALLWOODS: Women: Stableford: M Richards (24) 32. P Livermore (30) 32.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: G Adams (15) A Rowland (11) 72 cb. D Oliver (16) 43. Scr: T Jay 29. Veteran: A White (9) 43.

   THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: N Cave-Olfers (14) 38. Div 2: L Schweikert (26) 36.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B multi: S Hillier (29) R Brooks (33) 101. Men: Div 1: S Gibson (10) 43. Div 2: S Hillier (29) 46. Women: A Whale (31) 33 cb. Scr: D Barton (Nambucca Heads) 34.

   WAKEHURST: Women: Par: Div 1: R Charnell (13) 2 up cb. Div 2: L Wrench (31) 5 up. Div 3: P Humphries (37) 2 up cb.

   WALLACIA: Mxd: Stableford 2B: White: C Hoppe (38) R Browning (32) 48. 2B Scr: B Barrakett C Neill 33 cb. Men: A: J Burns (10) 39. B: J Hasler (18) 36. C: R Grant (24) 39 cb. Women: Yellow: C Hoppe (38) 41.

   WARRINGAH: Women: Stroke: Ambrose: M Saitta (40) C Cook (37) A McCorquodale (38) J Jennison (37) 56.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Kelley (17) 39.

   WINDSOR: Women: Stroke: C'ship: A Scr: M Khouri 86. A: P Banting (22) 74 cb. B Scr: K Rooke 97. B: C Beggs (27) 73. C Scr: S Moore 103. C: J Geeves (31) 76. Stableford: D: D Paul (44) 38. C Lee (40) 33.

   WOOLLAHRA: Women: Stableford: Div 1: P McMahon (24) 40. Div 2: M Bruen (38) 33.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Div 1: J Nelson (20) 75. Div 2: L Banduch (24) 67. Div 3: R Fleming (29) 75. Div 4: B Noyes (42) 67. Div 1 Scr: D Timmins 90. Div 2 Scr: P Huthwaite 103. Div 3 Scr: M O'Dwyer 109. Div 4 Scr: B Cameron 121. 54-hole C'ship: Div 1: D Rann (7) 254. Div 2: L Banduch (24) 292. Div 3: L Varney (30) 326. Div 4: D Bonnitcha (34) 337.

22 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: Team: A Nam (25) S Kim (29) S Cho (35) M Park (33) 110. Scr: J Merrick L Mullard R Henry K Hemingway 71. more
NSW Golf