NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Tuesday

 

   ASQUITH: Women: Stroke: Medal of Medallists: K Wang (23) 74. Stableford: Div 1: J Gallmann (13) 36. Div 2: J Irish (30) 35.

   AVALON: Men: Par: D Oliver (17) 8 up.

   AVONDALE: Women Stableford Div 1: L Furness (16) 41. Div 2: K Williams (26) 38. Div 3: J Markley (32) 34. Stroke: C'ship qtr-f: S Thompson bt M Betts 6-5, L Sung bt C Cochrane 2up, S Barker bt L Myles 5-4, A Pilat bt T Kenney 4-2. Consolation: J Locke bt D Allison 4-3, M Bloxham bt C Riley 3-1, K Skellern bt Y Cheung 6-4, D Lewis bt G Farram 5-4. Bronze P'ship: D Crofts bt Y Booth 4-3, L Perry bt P James 2up, L Xiao bt D Johnston 6-5, J Fletcher bt J Gates 19th. Bronze Consolation: R Sevier bt J Selig 2-1, J Henry bt A Hygert 4-2, J Cox bt A Flanagan 1up. Bronze 2: M Worthington bt M Lloyd 3-1, A Stephen bt B Stanton 2-1, F Best bt R Maclennan 6-4, N Brownie bt S Barling 4-2.

   BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: S Patterson (23) 40. Div 2: M Conway (32) 39.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: D Williams (9) 38. B: M Dunn (15) 36. C: B McMillan (32) 35.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (25) 41.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: R Tonoli J Stubbs 49. Men: Div 1: R Tonoli (11) 38. Div 2: P Kelloway (26) 37. Women: 2B: Gold: B Carlsson A Hinton 50. Div 1: G Lansbury (19) 37. Div 2: S Johnson (25) 43.

   BEVERLEY PARK: Women: Par: A: B Foy (11) 2 up cb. B: L Clark (28) 1 down cb. C: C Vella (40) 5 up.

   BEXLEY: Women: Stableford: R Smith (26) 35.

   BONVILLE: Women: Stableford: K Sinderberry (33) 40.

   BOTANY: Women: Stableford: J Waller (40) 33.

   BOWRAL: Women: Stableford: R McGinnes (30) 34.

   BREAKERS: Men: Stroke: American Foursome: S Goodwin G Wotherspoon (12.38) 62.62. Hole in one: P McCarthy at 6th.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Par: G Blake (43) 9 up.

   CAMMERAY: Women: Stableford: S Haertsch (28) 36.

   CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Div 1: G Marsden (23) 74. Div 2: S Mutton (32) 69. Div 3: R Rashleigh (34) 73 cb. C'ship: Div 1: L McRae (8) 247. Div 2: K Shanley (26) 297. Div 3: L Lambros (33) 319.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: M Youssef (14) G Boulous (24) 48 cb. 2B Scr: A Wiffin I Pemble (Cumberland) 42. A: M Callaby (3) 39. B: E Stauber (19) 39 cb. C: K Wilson (31) 43.

   CASTLECOVE: Men: Stableford: D Cameron (13) 40 cb.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: J Potter (13) 41. Div 2: W Lyons (26) 37. Div 3: M Cosby (34) 36.

   CONCORD: Women: Stableford: Div 1: P Angus (19) 41. Div 2: J McRae (26) 39. Div 3: H Barnes (36) 45. Hole in one: H Barnes at 7th.

   CRONULLA: Medley: Stableford: B Ryan (35) 42 cb. A Scr: M Miller 30. Stableford Veteran Men: White: J Symes (8) 31.

   CUMBERLAND: Women: Stableford: Div 1: T Hilton (17) 36. Div 2: J Tunks (28) 37. Div 3: J Selleck (36) 35.

   DUNHEVED: Men Snr Stroke C'ship: G Shute 78 N Shute 80. O-65: G Poland 81 K Harden 86 cb. Hcp Div 1: S Beaton (12) 66 B Pase (17) 72. Div 2: M Aspland (22) 77.

   ELANORA: Men: Stableford: T Parker (19) 38.

   EVERGLADES: Women: Stableford: M Spencer (34) 38 cb.

   FAIRFIELD: Women: Stableford: A: D Lavender (23) 36. B: J Branfield (29) 39.

   FORSTER: Women: Stableford: A: D Slater (16) 39. B: S Ryan (24) 40. C: D Shilling (37) 37.

   FOX HILLS: Men: Par: 2B: P Reid (21) W Hollis (16) 10 up cb. 2B Scr: K Moodley M Rajca 3 up. A: M Rajca (7) 3 up. B: W Nachmann (17) 3 up. C: P Reid (21) 5 up. D: D Adhar (32) 2 up cb.

   GLENMORE: Mxd: Stroke: Ambrose: J Lovatt (23) W Husband (14) 61.75.

   GORDON: Women: Stableford: Div 1: S Sheehan (25) 34. Div 2: R Kimber (38) 36. Stroke: C'ship: M Bright bt J Bergin 27th. Bronze: L Cutler bt J Garling 3-2.

   GOSFORD: Women: Stableford: A: L Bignall (17) 39. B: L Puiatti (24) 39. C: L Kelly (36) 41. Stroke: Singles KO f: B Adams bt S Asken. Women: Hole in one: A Baker at 14th.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: J Fairbairn (22) 41 cb. Div 2: G Warwick (26) 44. Women: Gold: L Fryirs (29) 40.

   KAREELA: Women: Stableford: 2B: G Roeder (25) K Lloyd (39) 47. A: J Turnbull (21) 39. B: L Baker (26) 39. C: H O Connor (37) 36 cb.

   KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: M Gan (23) 38. Div 2: F Bourke (26) 40. Div 3: M Collopy (33) 39. Div 4: P Wilson (36) 39. Scr: J Slayter 24. Trophy: P Wilson .

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Jenkins (21) B Hooker (27) 75. 2B Scr: R Allison A Phiyasirikul (Moore Park) 59. Women: J Mc Kechnie (21) 36. Div 1: P Lamberton (13) 30. Div 2: C Luxton (24) 34. Medley: A: A Heather (Woolooware 7) 40. B: G Chapman (18) 39 cb. C: T Macri (22) 40.

   LEURA: Women: Stableford: C Moore (22) 39. L Andersen (26) 33 cb. V Ekeblad (36) 33.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: E Jones (14) 40.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: C Gassman (15) 38 cb. B: M Armstrong (20) 41. C: F Cullum (23) 39. D: J Shay (29) 36. Women: Stableford: A: L Hays (32) 37.

   MANLY: Women: Stableford: A: G Amate (9) 35. B: S Gaunt (32) 37. A: A Brewer (33) 37. Stroke: Matchplay: Semi-f: B Haskins bt C Gibbons 5-3, A Mueller bt A Hutchison 1up, L Amos bt S Cockerill 2-1, R Cockburn bt G Fitzhardinge 19th, E Hodgson bt R Cain 2-1, S Kingsmill bt S Salvage 2-1, A Andrews bt D Laidlaw 1up.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: M Beavan (13) C Schofield (21) 73 cb. 2B Scr: D Cremin P Stafford 52. J McHardy (16) 39. Scr: P Gregory 28. Women: 2B multi: J Johnson (27) M O'Shannessy (26) 78. W Troy (34) 41. Veteran: J Finlay (34) 39.

   MONA VALE: Men: Stableford: B McNamara (20) 38. Women: C Thompson (44) 36. 9-hole: D Matheson (45) 19 cb.

   MONASH: Women: Par: Div 1: L Lin (13) 3 up. Div 2: A Chow (23) 5 up. Div 3: K Lavers (36) 2 up.

   MORISSET: Women: Stroke: Medal of Medallists: A: E Rae (21) 71. B: L Lucas (27) 68. C: J Jolly (40) 69.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: Irish Team: S Ra (15) S Jeong (24) M Yoon (27) L Song (31) 88.

   NORTH RYDE: Women: Stroke: Canadian Foursome: A: H Lee S Hwang (13.5) 75.5. B: L Oldfield P Scott (20.62) 70.375. C: S Moroney L Shrimpton (26.25) 79.75.

   NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: C Bennett (17) R Smith (22) 49. R Smith (22) 43 cb.

   PALM BEACH: Women: Stableford: 2B: N Dennis (34) N Kadwell (25) 43.

   PYMBLE: Stableford: S Bokor (20) 42.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: T Wood (Bowral 16) S Levett (11) 65. A: S Levett (11) 34. B: G Campbell (16) 35. C: A Curtis (20) 33. Scr: R Robertson 21.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: J Leahy (22) 38. Div 2: E Guest (27) 39. Div 3: P Tickell (39) 39.

   ROSNAY: Men: Stableford 2B multi: Yellow: A: C Faulkner (12) R McMath (24) 105. Div 1: B Patterson (12) 44. Div 2: R McMath (24) 45.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 4B: Centenary: K Murray T Cody 46.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Ambrose: Y Lee K Kim F Park G Lee (8.875) 64.125. Scr: A Kim M Kim J Kim S Rhee 75.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Agg: White: C Brown (25) P Brown (19) 78. A: F Taylor (3) 35. B: E Nelson (13) 39. C: S Gilliard (22) 39 cb. D: C Brown (22) 42.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: G Ryan (21) 42.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: V Schejnin (10) 38. B: R Smith (18) 43. C: S Leaudais (21) 42. Women: Yellow: Div 1: J Bale (20) 43. Div 2: S McCarthy (38) 40.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: 9-hole: Div 1: L McIntosh (17) 16. Div 2: A MacDonald (24) 22.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: Z Khan (13) Y Mohammed (10) 50. A: E Tuckwell (Asquith 4) 37. B: W Knight (18) 44. C: R Bakovic (21) 42. Women: 2B: Gold: D Crofts (22) B Webster (31) 34. C Wilding (41) 32.

   STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: R Hong (17) 34. Div 2: M Savage (29) 33.

   SVGA at Long Reef: Snr Stableford: A: J McDonald (13) 39. B: R Keightley (19) 37. C: B Masonwells (24) 35.

   TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: J Puxty (18) 33. J Sibbons (23) 32. Div 2: J Jessiman (32) 29. S Houghton (35) 26.

   THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: M Mathews (26) D Giles (25) 68. T Jay (5) 36. Scr: T Jay 31.

   THE LAKES: Men: Stableford: G Everett (10) 36 cb. Women: Div 1: L Hammond (16) 35. Div 2: A Klineberg (42) 35. Stableford Gold: M Velkou (36) 28.

   THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: G Mayfield (Cypress Lakes 17) M Stewart (35) 52. Men: Div 1: T Russell (18) 39. Div 2: R Downes (Moruya 22) 41. Scr: B Kirby 31. Women: T Wilton (30) 34.

   TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: J Everett (22) 37. Div 2: A Davis (35) 42. Div 3: A Kneipp (41) 35.

   WAKEHURST: Women: Stroke: Div 1: J Yoon (17) 72. Div 1 Scr: D Nunn 81. Div 2: M Morris (24) 70. Div 2 Scr: M Morris 94. Div 3: D Jefferson (37) 69. Div 3 Scr: D Jefferson 106.

   WARRINGAH: Women: Par: Div 1: C Airey (19) 4 up. Div 2: M Newton (26) 3 up. Div 3: B Chant (36) 3 up cb.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford White: S Maloney (28) 36 cb.

   WINDSOR: Women: Stableford: A: S Paton (19) 38. B: C Wilson (30) 37. C: S Moore (33) 31 cb. D: C Chee (41) 42. Stroke: Matchplay: S Johnston M King bt M Reynolds J Pamenter 1up.

   WOOLLAHRA: Stableford: A: G Shanahan (24) 36. B: G Christie (34) 38.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Pinehurst: D Timmins (9) L Nowak (11) 75.5.

21 May 2018
GUNGAHLIN LAKES: Medley Stableford: A: J Turvey 41 S Pepper 40 P Smith 39. B: D Gabbitas 38 C Pampling 37 R Easterby 36. NTP: J Smith (3rd) B Wade ... more
NSW Golf