NSW Golf

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW & ACT club golf results - Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: J Raper (13) R Maundrell (20) 50. Div 2: E Carver (22) S Rutherford (15) 50. Scr: D Clay S White 38 cb. Team Agg: E Carver (22) S Rutherford (15) D Kerry (29) B Lewthwaite (18) 148. A: R Johnson (10) 41. B: H Herford (14) 41 cb. C: E Carver (22) 42. D: P Williams (29) 39 cb.

   AVALON: Women: Stableford/Trophy: M Whiteman (31) 40 cb.

   BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B Agg: White: M Chambers (19) G Smith (22) 79. G Smith (22) 47.

   BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: A Hayhurst M Hitchcock 49. 2B Scr: D Brooker C Riley 38. A: D Chardon (10) 42. B: J Gouganovski (13) 44. C: A Hayhurst (19) 42.

   BARNWELL PARK: Stableford: 2B: C Chew (23) C Smith (29) 45.

   BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: P Edwards R Nicholas 48. A: G Whyte (4) 39. B: G O'Brien (16) 38. C: M Everingham (20) 42. Scr: J Mcleod 39. White: R Langbein (34) 38.

   BERMAGUI: Women: Stroke: C'ship: A: L Ashton (23) 73. B: F Hanks (33) 75. C: P Whitty (40) 75.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Metcalfe (22) H Hammoud (24) 77.  Scr: G Butler D Walker 56. A: M Torode (13) 44. B: R Phillips (19) 44. C: B Herrmann (32) 39.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: A Sammut (33) T Armour (19) 50. 2B Scr: K Klem P Aroney 36. F Usher (30) 43.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: W Sheil (23) A Price (27) 49. P Rowe (15) 40 cb.

   BONDI: Men: Stableford: N Banwell (17) 41.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: R Palmer (22) P Paris (13) 77. A: C Syrett (12) 39. B: P Paris (13) 41. C: J Lavigne (24) 40. D: R Rowland (31) 37. Scr: J Bell 33.

   BONVILLE: Men: Stableford: 2B: R Gibbeson (2) D Brooke 47. G Brauer (12) 39.

   BOWRAL: Men: Stableford: D Anderson (25) 39 cb.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: A McLauchlain (27) 35.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B multi: White: Div 1: M Nagy (0) B Luu (6) 75. Div 2: J Cramp (29) B Bailey (30) 78. Scr: K Sirimanotham R Buettner 57. A: M Nagy (0) 38. B: P Oudomvilay (16) 38. C: M Genner (20) 41.

   CAMDEN: Women: Stableford: Irish Team: P Morrison (40) S Chapman (14) S Marsh (13) J Smith (45) 107.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B Agg: White: M Hill (20) N Dart (22) 78. M Hill (20) 43.

   CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: B Wilson (31) F Wardlaw (28) 83. F Wardlaw (28) 46.

   CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: I Lee (16) S Sim (17) 70. A: S Sim (17) 42. B: S Shin (21) 41. C: H Lee (30) 39.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Finn (18) J Baistow (14) 50. A: R Challenor (12) 43. B: J Baistow (14) 41. C: R Smithyman (28) 39. Gold: R Nery (31) 39. PM 2B: K Lowrey (30) J Hong (22) 49. A: B Hoyle (10) 39. B: S Barbara (16) 38. C: R Laverick (26) 42. 2B Scr: B Lambert A Gratland 37.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: S Wilkinson (36) J Krieger (36) 52. A: S Wilson (8) 43. B: G Hasler (15) 46. C: M Hood (22) 43.

   CONCORD: Men: Stableford: 2B: White: I Blair (22) R Taggart (36) 47. 2B Scr: M Thomas W Foung 38. A: M Thomas (1) 38. B: A Kristallis (17) 35. C: D Thomson (31) 36. Gold: R Taggart (36) 38.

   CROMER: Men: Stableford: 4B: K Landers (9) G Hatch (19) 47. Scr: J Ponder D Senior 37. A: D Marinic (12) 38 cb. B: B Riches (24) 41. C: P Solari (30) 36. Scr: J Ponder 35.

   CRONULLA: Women: Stableford: Team: Scr: L Fuller J Morton S Geraghty N Haines 50 cb. Hcp: T Huthwaite S Hall J Balsaras L Showell 95.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Park J Seto 49 cb. Scr: R McCormack I Pemble 39. Div 1: P Spears (16) 40. Div 2: G Dean (23) 41 cb. Div 3: S Richmond (27) 40 cb. Scr: I Pemble 34.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford 2B Agg: White: J Shackleton (22) A Bagdas (31) 81, K Sargent (19) P Green (19) 76. R Delany (13) 43.

   EASTLAKE: Mxd: Stableford 2B: White: D Fleming (15) I Fraser (28) 49. A: K Hindle (11) 40. B: D Walton (13) 41. C: V Polishchuk (25) 39. D: J Allen (28) 38. Scr: T Coroneo 32.

   ELANORA: Women: Stroke: Div 1: H Rolin (12) 71. Div 2: T Armati (25) 68. Div 3: D Higginson (32) 69. Stableford: Div 4: H Culbert (43) 37.

   EVERGLADES: Men: Stableford Irish Team: Black: R Wicks (19) R McClymont (11) K Bradley (12) M Prichard (11) 95. A: T Fuller (10) 41 cb. B: B Went (16) 40. C: M Richard (26) 41. Scr: D Chivas 35. Hole in one: R Wicks at 19th.

   FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: I McGee L Thompson (39.5) 67.5.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal Oct: Div 1: P White (9) 67 cb. Div 1 Scr: P White 76. Div 2: A Lancaster (31) 64. Div 2 Scr: R Jones 84.

   GOSFORD: Men: Stableford Team: White: L Sargant M Brown G Elliott I Skinner 108. A: C Cruickshanks (10) 43. B: R Hendy (16) 44. C: R Bryant (23) 46. Scr: R Singer (8) 33 cb.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: S Carpenter (Wauchope 8) 41 cb. B: J Scott (24) 40 cb.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: R Willey (14) 44.

   HORIZONS: Men: Stableford White: M Jack (13) 39 cb. Yellow: K Grant (29) 39. Women: L Butler (34) 39 cb.

   JAMBEROO: Men: Stableford: A: G Wilson (12) 33. B: E Nyholm (18) 40. C: W Little (25) 41. D: R Wilson (27) 36.

   KAREELA: Men: Stableford: A: R Bullivant (14) 43. B: J Fraser (17) 43. C: A Wagstaff (26) 40. A Scr: T Seymour 29 cb. B Scr: J Ahern 24. C Scr: S McIntyre 17 cb.

   KILLARA: Men: Stableford 2B: White: N Brooke (17) R Tennant (26) 51. Scr: J Wooster W Frazer 39. A: J Elliott (9) 41. B: N Brooke (17) 45. C: J Balfour (23) 42.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: K Matsuo (7) J McCabe (34) 49. A: K Matsuo (7) 38 cb. B: C Doyle (15) 38 cb. C: R Rayner (26) 41. Scr: D Gannon 36.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B: M Thompson (27) M Smith (29) 49. A Rochford (19) 42.

   LEONAY: Women: Stroke: A: L Cupples (18) 65. B: P Savage (43) 60.

   LEURA: Men: Stableford 2B: White: A Stillmark (24) C Youll (26) 50. A Stillmark (24) 43, G Veitch (21) 41, W Player (23) 39.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B: J Dertateossian H Brown 48. A: A O'Brien (9) 40. B: G Bush (17) 41. C: R Wray (23) 41. Scr: I Brown 34.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B multi: Black: G Russell (33) A Cummings (14) 68. J Roche (27) 37.

   MAGENTA SHORES: Mxd: Stableford: 2B: J Davis (30) B Wood (24) 47. Men: A: K Saines (11) 35. B: R Godwin (15) 38. C: J Davis (30) 38. Women: Div 1: J Walters (25) 36 cb. Div 2: B Grant (33) 39.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: C Moran (23) T Smith (24) 51. C Moran (23) 45.

   MANLY: Men: Stableford: 2B: C Doran (22) J Doran (14) 50. White: A: T Holmes (1) 39. B: G Carmichael (15) 40. C: J Smith (20) 41. Scr: T Holmes 38. Hole in one: C Daddo at 15th.

   MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: T Semken (24) 38. Div 2: H McCartney (37) 35.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: B Watson (26) M Neylon (35) 48 cb. 2B Scr: S Albinski G Parkinson 36. N Pinkham (36) 42.

   MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: P Risk (16) M Leitch (14) 76. A: D Parsonage (9) 37. B: S Schneider (19) 40. C: M Levy (28) 41.

   MOORE PARK: Men: Par White: A: S Graham (9) 6 up. B: J Brown (13) 5 up. C: G Latham (21) 7 up. Veteran: K Vaughan (20) 5 up.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: P Wood (15) K Wenban (20) 48. Medal Oct: A: N Black (5) G Willard (2) 33 to playoff. A Scr: G Willard 31. A res: P Leabeater (8) 37. Scr: P Leabeater 30. B: C Kim (19) 42. B Scr: J Tassell 25 cb. C: T Medcalf (23) 41. C Scr: K Wenban 22. C res: P Maddocks (29) 38. Scr: P Maddocks 14.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: M Bow (34) R Taylor (28) 53. 2B Scr: R Shuttleworth T Kim 33. A: D Payne (12) 41. B: B Hall (17) 40. C: B Maish (27) 41. D: P Town (35) 39.

   NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: T Winslade (27) 63 cb.

   NORTHBRIDGE: Women: Stroke: A: P Beckton (7) 64. B: C Wilson (23) 61. C: F Logan (34) 67.

   NOWRA: Men: Stableford: A: K Campbell (16) 42.

   NSW: Stableford: 2B: M Clarke (36) B Stewart (36) 46 cb. Men: R Batchelor (22) 39. Scr: N Ratcliffe 33. White: M Clarke (36) 42. Gold: A Worsley (36) 22. Women: L Gorman (22) 26.

   OATLANDS: Men: Stableford: 2B Agg: D Im (36) H Kim (18) 78. A: W Reece (9) 41. B: J Younis (16) 40. C: D Im (36) 41. Scr: G Sassen 33.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: I Macqueen (11) P Minogue (31) 48 cb. Div 1: L Casey (11) 40 cb. Div 2: R Farrington (28) 44. Scr: N Gordon 32.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Nath (Riverside Oaks 20) R Anning (Antill Park 14) 47. 2B Scr: N Pellow (PGA) A Savic (Riverside Oaks) 41. A: M Urquart-Eastwood (4) 39. B: G Chabros (19) 42. C: K Murphy (21) 41.

   PYMBLE: Stableford: 2B: M Breytenbach (7) N Cain (13) 49. Men: S Smith (10) 45. Women: S Franklin (18) 36.

   RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (16) 37. Div 2: L Petersen (27) 36 cb. Div 3: P Carruthers (28) 38. Div 4: A King (31) 36 cb.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: B Hutton (36) T Pitcher (29) 49. 2B Scr: S Ashenden M Madgwick 34. A: M Coles (11) 40. B: M Yaldwyn (17) 41, M John (21) 48. Scr: S Ashenden 32.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: R Pearse (29) J Graham (28) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: T Vandeleur (15) M Farr (4) 50. Div 2: G McAdam (22) H Song (18) 50. A: A Paris (15) 39. B: T Vandeleur (15) 46. C: A Marren (20) 42. D: P Sawjani (26) 44. Scr: G Edwards 31.

   SHELL COVE: Stableford: P Commane (17) 41. Scr: L Taylor 37. Veteran: K Finnimore (28) 41. Scr: P Andersen 32.

   SHELLY BEACH: Women: Stroke: Div 1: M Armstrong (18) 73 cb. Div 1 Scr: J Arkins 83. Div 2: S Eastway (29) 70. Div 2 Scr: S Eastway 99. Div 3: A Jones (32) 72. Div 3 Scr: A Jones 104 cb. Div 4: L Farah (38) 78 cb. Div 4 Scr: L Farah 108.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: G Miller (23) 41 cb. Scr: I Asbury 34.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: S Jung (13) J Kim (17) 51. 2B Scr: S Jung J Kim 36. Team: S Jung (13) J Kim (17) J Choi (16) Y Im (17) 53 cb. H Chung (18) 45.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: A: R Catchpole (Kew 16) 42, B Lieberman (14) 38. B: D Brett (23) 40, V Joby (25) 37.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B multi: R Yoon (28) T Lee (20) 85. W Redfearn (9) 40 cb.

   THE AUSTRALIAN: Men: Par: 4B: A: G Crawford (23) P Mitchell-Taverner (24) 10 up cb. Scr: S Jagot P Buckley 3 up.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: T Wacher (22) B Hammond (26) 45 cb. 2B Scr: T O'Rourke G Liu 34. R Chu (27) 40. A Scr: D Buxton 32. Hole in one: T O'Rourke at 15th.

   TOUKLEY: Men: Stableford: Team: K Pellett (29) B Farnworth (21) A Zacka (14) R McGuire (22) 98. Div 1: C Quin (6) 42. Div 2: M Donsworth (19) 44. Div 3: K Pellett (29) 43.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg: Gold: J Van Leerdam (9) G Colman (20) 78. A: J Van Leerdam (9) 42. A Scr: K Honeysett 34. B: T Zavvos (13) 41. B Scr: M Chow (13) 24. C: C Lee (21) 43. C Scr: P Bolinowsky 19.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: H Auton (34) R Larking (23) 49. 2B Scr: J Boardman A Lemal 38 cb. A: D Skelton (9) 41. A Scr: A Lemal 34. B: P Ramsden (16) 38. B Scr: A Chan 24. C: D McCarter (24) 40 cb. C Scr: R Larking 19.

   WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: B O'Sullivan (36) B O'Donnell (29) W O'Donnell (35) P Amata (36) 122. A: R Peard (16) 38. B: B Souter (22) 44. C: K Glessing (24) 37 cb. D: D Richley (29) 41. Hole in one: B Adams at 12th.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: J Hacche (36) G Condon (29) 51 cb. 4B Scr: R Smith M Norbis 38. A: S Roseby (10) 44. B: C Steain (18) 39. C: M Thomas (25) 43.

   WOOLOOWARE: Men: Par: 4B: G Halliday (15) C Parker-Smith (21) 9 up cb. G Dalton (16) 4 up cb.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: A Stanford (23) P Lomas (15) 48. A: G Saunders (8) 38 cb. B: S Fallon (16) 41. C: C Timmis (19) 41 cb. Scr: G Watton 33 cb.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF MACARTHUR: Tuesday X-League Rd 4: Da Bick Boyz 2 (-4) bt Pin Pals 1 (4), Lamb Shanks 1 (+16) lost to Affordable Roofing 2 (-2), Grip It & Rip It 1 (-1) lost to Lee Carvallo's Putting Challenge 2 (-11), The Bogey Brothers 1 (+5) lost to Hells Bells 2 (+1).

22 August 2018
ASQUITH: Women: Stableford: Team: A Nam (25) S Kim (29) S Cho (35) M Park (33) 110. Scr: J Merrick L Mullard R Henry K Hemingway 71. more
NSW Golf